KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİYE EK ÖDEME NE ZAMAN?

KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro var mı? Mevsimlik işçilere kadro ne zaman? Taşeron son dakika haberleri kadroya geçen ve halen KİT’lerde taşeron olarak çalışan binlerce işçi tarafından yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de taşeron işçi ve mevsimlik gecici işçilerin kadroya alınmasına ilişkin karar yayımlandı. Karara göre KİT’ler ihtiyaca göre 2020’de taşeron işçileri kadroya alabilecek.

Taşeronlar 26.10.2019, 14:29 26.10.2019, 14:29
KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİYE EK ÖDEME NE ZAMAN?

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 8 . maddesinde, KİT "lerdeki taşeron işçilerin kadroya alınması için şu ifadelere yer verildi:Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanlardan, 4 Aralık 2017 tarihi itibariya en az 2 yıl kesintisiz olarak ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklarda çalışmış ve halen çalışmaya devam edenler, aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sınavda başarı göstermeleri halinde halihazırda görev yaptıkları teşebbüs ve bağlı ortaklarında işçi statüsünde istihdam edilebilir.

KİT"lerdeki taşeron işçi alımı için sınav yapılacak
Bu maddenin uygulanmasında, kişilerde aranacak şartların tespiti ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin kapsamının belirlenmesi açısından, 375 sayılı KHK "nın geçici 23 üncü maddesi hükümleri esas alınır. Bu madde uyarınca yapılacak atamalar 4 ünü maddenin birinci fıkrası ile 5 inci maddenin birinci fıkrası kapsamında doğan kontenjandan, teşebbüslerin talepleri doğrultusunda, her bir kamu iktisadi teşebbüsü ve bağlı ortakları için Bakanlık tarafındna belirlenecek sayıyı aşmayacak şekilde karşlanır. Bu şekilde yapılacak atamalarda 7 inci mddenin birinci fıkrasında belirtilen usul uygulanmaz. Teşebbüs ve bağlı ortaklıklar yıl içerisinde yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınav yapar. Bu kapsamda yapılacak sınava ilişkin usul ve esaslar ile gerekli nitelikleri tesepit etmeye yönetim kurulları yetkilidir. Bu madde kapsamında yapılacak işlemler sebebiyle oluşacak şartlara uyum sağlaması amacıyla hizmet alım sözleşmelerinde değişiklik yapmaya 5 Ocak 2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ile 11 Ocak 2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri çerçevesinde yönetim kurulları yetkilidir.

Mevsimlik işçilere kadro ne zaman?
Kamu Teşebbüsleri 4 Nisan 2007 tarili ve 5620 sayılı Kanun çerçevesinde sadece mevsimlik işçilerde ve/veya kampanya işçilerinde geçici işçi çalıştırılabilir. Söz konusu geçici işçilerle yapılacak sözleşmelerde işçinğin mevsimlik ve/veya kampanya işçisi olduğu belirtilir. 2020 yılında geçici işçilerin çalıştırılacakları toplam ay süresi 22 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bildirilecek olan tavanı aşmayacak şekilde, yıl içinde askerden dönecekler dikkate alınarak Aile Bakanlığına vize edilir.

Kadroya geçen taşeron işçiye ek ödeme yapılacak mı?
Kamuda çalışan binlerce kişiyi ilgilendiren karar Ankara 24. İş Mahkemesin"den geldi. Binlerce çalışanın maaşı yeniden hesaplanacak. Hizmet İŞ Sendikası tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: Sendikamız Hukuk Müşavirliğince, 696 Sayılı KHK ile mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve asgari ücretin katlarına (%10,%20,%30,vb.) çalışan adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle açılan dava işçiler lehinde sonuçlandı. Sağlık Bakanlığı’na karşı Ankara 24. İş Mahkemesi’ne açılan davada yerel mahkeme, 10 Eylül 2019 tarihli duruşmada itiraz yolu açık olmak üzere davamızın kabulüne karar verdi.

"Hastanelerde çalışan bir sürü taşeron var"
Öte yandan İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk Meclis’te yaptığı konuşmada taşeron işçilerin sorunlarına değinerek işçilerin tamamına kadro verilmesi gerektiğini ve yapılan maaş zammının artırılması gerektiğini açıkladı. Koncu konuşmasında söz verilen kadro sayısının gerçekleşmediğini verilen kadronun 1 milyon değil 20 bin civarında olduğunu ifade etti. İşte Yİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un taşeronla ilgili o açıklaması: "O kadroya geçirdiğinizi söylediğiniz taşeronlara 2020 yılı sonuna kadar sadece 4+4 zam yaptınız, sabit zam yani enflasyon yüzde 50’de olsa, taşerondan kadroya geçenin zammı yüzde 4 olacak. Yani enflasyon yüzde 50, taşerona yapılan zam yüzde 4. Bu hesap nasıl bir hesaptır, bunun millete izah edilmesi lazım” Yapılan meclis konuşmasında Koncuk “KİT’lerde Hala problemler yaşanıyor, KİT’lerde problem var. Hastanelerde çalışan bir sürü taşeron vardı, sadece bir kısmını kadroya aldınız, yüzde 70 kotası koydunuz, yüzde 30’u bugün işsiz kaldı.”

AKİT

Yorumlar (0)
banner51
30°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:26
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:04
Akşam 20:14
Yatsı 21:46