Ali Kıran Baş Kesen Misin 'Müdür'(!)

Sivas İlinde Bir Okul müdürü tarafından Sendika İl temsilcisinin sendikal faaliyet yapması engellenmiş sendikal faaliyeti nedeniyle hakarete uğramış manevi cebire maruz bırakılmıştır.

Türkiyeeğitim 31.05.2019, 12:49 31.05.2019, 12:49
Ali Kıran Baş Kesen Misin 'Müdür'(!)

Konu ile ilgili sendikadan yapılan açıklama şöyle: 

 Ali Kıran Baş Kesen Misin  “Müdür”(!)

Sendikamız Sivas İl Temsilcisi Ali ÇERÇİ, 28.05.2019 tarihinde Sendika çalışması yapmak üzere gittiği Sivas Merkez Sultan Şehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okul “müdürü” Muammer GÜLMEZ ’in manevi cebrine ve hakaretine maruz kalmış, sendikal çalışma yapması engellenmiştir.

28.05.2019 Salı günü sabah saatlerinde sendika çalışma yapmak üzere Sivas Merkez Sultan Şehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne giden İl Temsilcimiz; “Okul Müdürü” Muammer GÜLMEZ ile görüşmek istemiş ancak  görevli personel okul müdürünün henüz gelmediğini belirtmesi üzerine ÇERÇİ,  aynı okulda  gıda teknisyeni olarak görev yapan ve arkadaşı olan Arzu IŞIK’ ziyaret etmek istemiş görevli personel de İl Temsilcimizi  Arzu Işık’ın odasına götürmüştür. Sabah saat 10.30 gibi okula ve odasına gelen okul müdürüne görevli personel tarafından Ali ÇERÇİ’nin geldiği ve kendileriyle görüşmek istediği bilgisi veriliyor. Okul Müdürü Muammer GÜLMEZ; temsilcimizi odasına çağırtarak, odasında bulunan bir gurup insanın içerisinde bırakınız bir eğitimciyi, bir insana yakışmayacak üslupta ağır ithamlarda bulunmuş, sendikal faaliyeti nedeniyle manevi cebrine maruz kalmıştır. “Okul müdürü” Muammer GÜLMEZ’ kaba ve aşağılayıcı tavrını okul koridorlarına kadar devam ettirmiştir.
Okul müdürü bununla da yetinmeyerek “Yavuz Hırsız Ev Sahibini Bastırır misali İl Milli Eğitim Şube Müdürünü telefonla arayarak İl Temsilcimizi şikâyet ediyor

 

Buradan Sayın Sivas Valimize ve Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüze çağrımızdır

Olay günüyle ilgili okul kamera kayıtlarının güvence altına alınarak, olayın tüm boyutuyla incelenmesini ve gerekli soruşturma işlemlerini başlatmasını talep ediyoruz.

Temsilcimiz Ali ÇERÇİ’nin sendikal faaliyetleri nedeniyle “Okul Müdürü” Muammer GÜLMEZ” tarafından hakarete maruz kalmış, sendikal çalışma yapması engellenmiştir. 
Anayasamızın 51. Maddesiyle güvence altına alınan sendikal hakların kullanılmasını hiçe saymış, açıkça sendikal hakların kullanılmasını engellemiş (TCK. 118) suçunu işlemiş, Görev yetkisini kötüye kullanarak manevi cebirde bulunmuştur.

Liyakat-Sen Ailesi bilmelidir ki: Bu elim ve insanlık dışı muamelenin müsebbibi kişiyle ilgili olarak hukuki tüm yolları kullanmak suretiyle kanun ve hukuk önünde hesaplaşılacaktır.

Ayrıca ; “Sayın müdüre” de birkaç kelamla da seslenmek istiyorum:

Unutulmamalı ki makamlar, mevkiiler herkes için gelip geçicidir, kalıcı olan ise geride bırakılan eserler ile insanlıktır.

Sayın;  “müdür”(!)

 Bulunduğun mevkide öyle güzel eserler ortaya koymalısın ve öyle güzel fedakâr, hoşgörülü, özverili, duyarlı ve içten samimi insanlığını sergilemelisin ki oturduğun makamı yücelttiğin gibi kendini de yüceltmelisin.

 

Sayın; müdür(!)
“Makamlar insanlara değil, insanlar makamlara şeref kazandırır.

 

Sayın; müdür(!)
Ne olursan ol, ister başbakan ol, ister bakan ol, ister milletvekili, ister vali, istersen belediye başkanı ol makamın mevkiin ne olursa olsun insanlara karşı alçakgönüllü ve hoşgörülü olacaksın, insanlar arasında dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetmeyecek eşit olacaksın, adil olacaksın, eleştirilere açık olacak ve özeleştiri yapmayı bileceksin, insanlar arasında ayrıştırıcı değil birleştirici olacaksın ve kanunların verdiği görevlerini eksiksiz yerine getirecek ve aynı durumdaki kişilerden ya da kurum ve kuruluşlardan birine farklı diğerine farklı kanun uygulaması yapmayacaksın.

Sayın; “müdür” (!)
Yüzünde tebessümü ve güler yüzü eksik etmeyecek, dilinden güzel sözleri düşürmeyeceksin. İnsanların makamı, mevkiine, şan ve şöhretine bakmaksızın selam verip, selam alacaksın.

Sayın; müdür(!)
Makam ya da mevki olarak senden üstününe, büyüğüne gösterdiğin saygıyı senden altta olanına, küçüğüne de göstereceksin. 
Unutma ki, sevgide serbestlik saygıda mecburiyet vardır. Karşındaki, kişi ya da kurum ve kuruluş kim olursa olsun sevmek gibi bir zorunluluğun yoktur, ancak saygı göstermek gibi bir mecburiyetin vardır.

Sayın; müdür(!)
Makam mevkii sahibiysek her şeyden önce bulunduğumuz makamın, mevkiin saygınlığını ve itibarını düşünerek hareket etmemiz ve ona yakışanı yapmamız gerekir. Çünkü makamlar, mevkiiler hiçbir kişiye kalıcı olmadığı gibi size de, bize de olmayacaktır.
Sayın; müdür(!)
Demem o ki; Ali kıran baş kesen misin?

  

Emir KAZAK

(Liyakat-Sen)

Liyakatli, Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası

Genel Başkanı

Yorumlar (0)
banner51
27°
açık
Günün Anketi Tümü
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:30
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36