14.02.2019, 14:22

ÜMİTSİZ GAYRET ZAFER GETİRMEZ

Ümitsiz başarı olmaz. Her başarı bir umut ile başlar. Bugün gerek ülke gerek Ümmet olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Zorluklar, sıkıntılar, olumsuzluklar, musibetler eğer gayret ve samimiyet ile çalışılırsa ve "Ümitvar" olunursa yeniliklere, başarılara vesiledir. Fakat umutsuz olunursa yani ümidini kaybederse, o zaman gayret tek başına muvaffakiyet getirmez. Umut, harekete geçmek için olmazsa olmaz unsurlardandır. Ümit etmek beraberinde inanmayı getirir. Bilimsel açıdan baktığımızda inanmayan bir beyin zaten başarılı olamaz. Dini açıdan baktığımızda Allah'tan asla ümidinizi kesmeyiniz ilahi buyruk gereği Allah'tan ümit kesildiğinde, muvaffak olunamayacağı aşikârdır. Tarihsel sürece baktığımızda, Sultan Alparslan 30.000 kişilik ordusuyla Anadolu'ya girdiğinde, karşısında 100.000 kişilik Bizans ordusuna karşı umutlu olmasaydı, ümidini yitirseydi asla muzaffer olamazdı. Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul'un fethine çıktığında ümidini öyle korumuş ki, öylesine inanmış ki kendisine "Bizans surlarının muhkem olduğunu, Ordu'nun yeteri kadar hazır olmadığını, dolayısıyla henüz bu Fetih hareketinin doğru olmadığını" söyleyen dönemin bürokratlarına: "Andolsun ya Ben İstanbul'u alırım ya İstanbul beni" sözünü inanip söylemesi nasıl bir ümidin ve inancın içinde olduğunun göstergesidir.

 Çanakkale'de dünyanın en vahşi ve teknolojik ordularının, Mehmet Akif'in deyimi ile "Kimi Hindu, kimi yamyam, Kimi bilmem ne bela..." ordularına karşı inanmış ve umudunu asla kaybetmemiş, o karanlık dönemden çıkabileceğini umud etmiş ecdadımız muvaffak oldu.

 Kurtuluş Savaşı'nda hakeza... Karış karış topraklarımızın işgal edildiği milli mücadele döneminde, yeri geldi ellerindeki kazma, kürek ve paslı tüfeklerle savaşan ecdadımız, umudunu kaybetmedi diye muvaffak oldu.

Ayrıca Moğolların Anadolu'yu işgal edip, taş üstünde taş bırakmadığı bir dönemde, Yunus Emre, Mevlana insanlara Ümit vermeseydi, Fatih Sultan Mehmet Han  İstanbul'u kuşattığında,  en zor zamanda Akşemsettin kendisine Ümit vermeseydi, Kurtuluş Savaşı'nda Mehmet Akif Ersoy, Bediüzzaman Said Nursi gibi manevi önderler topluma Ümit yaymasalardı, maddi ve manevi açıdan çökmüş olan ümmeti kim ayakta tutabilirdi?

Ümidi olan insan gayret eder, çabalar. Allah'tan ister.  Ümitsiz gayret başarı getirmez. Bugün bizler zor bir dönemden geçmekteyiz. Dünyevileşme, siyasileşme, afakîleşme ile beraber; kasa, masa, nisa imtihanı dört tarafımızı kuşatmış. Milli ve manevi değerlerimiz tefessüh etme noktasına gelmiş, Gençlik hedefsiz, idealsiz, değerlerinden uzak, ahlak ve karakterden yoksun bir hale gelmiştir. Aile içi huzursuzluklar ve boşanmalar hat safhaya çıkmış bir dönemde bulunmaktayız. Ama buna rağmen her şey, "Kün Feyekün" emrine tabidir. İslam'da asla ümitsizlik yoktur. "Islam havf ve reca yani korku ve ümit" arasındadır. Yerinde oturup, başkasından beklemek de yoktur.

Nice peygamberler gelmiş ki bir tek ümmeti olmamakla birlikte peygamberlik vazifesini yerine getirmiş. İnsan ümit etmek ve gayret etmekten mesuldür. Muvaffakiyet ise Allah'tandır. Bizler sebepler ve süreçten sorumluyuz. Sonuç ise Allah'ın elindedir. Sonuca odaklanmak bazen haddini aşma dahi olabilir. Allah ise haddini aşanı sevmez. Bizler Seferden sorumluyuz Zafer ise Allah'ındır. Bir zaman Celaleddin Harzemşah Hazretleri Moğollar üzerine her sefere çıktığında, vezirleri kendisine "Sultanım Muzaffer olacaksın," derdi. Celalettin Harzemşah Hazretleri ise benim vazifem Allah yolunda Cihad etmektir. Muzafferiyeti Allah ister verir ister vermez, ben vazifemi yapıyorum derdi.

 

 Bugün bizler,  içinde bulunduğumuz Şerait içerisinde, sıkıntılı döneme rağmen, Ümidimizi kesmeden dünyevi menfaatlere dalmadan, bütün gayret ve samimiyetimizle çalışmalıyız. Başta kendi ile ailemiz ve yakınlarımız olmak üzere, bütün insanlığa fikir üretecek, proje üretecek, icraatta bulunmamız gerekiyor. Nitekim varsın en yakın dostlarımızdan en uzak düşmanımıza kadar engellemeye çalışsınlar, varsın bize muavenet etmesi gerektiği halde, kasasını ve masasını muhafaza etmek düşüncesinden dolayı, en yakınlarımızdan darbede yesek, yine ümidini kaybetmeden çalışmalı ve bilmeliyiz ki, tarihe isimleri yazılacak olan ve ahirette mükafatını alacak olanlar, zorluklar içinde engellemelere rağmen çalışanlar olacaktır.

"Gevşeklik göstermeyin, üzüntüye kapılmayın. Eğer inanmışsanız, üstün gelecek olan sizsiniz."(Âl-i İmran, 3/139) 

Ey Ümitsizliğe düşen kardeşim

Ümitsiz değilsin Ümit Sendedir

Ecdadı cihanda koşan kardeşim

Ümitsiz değilsin Ümit Sendedir

 

İşte Arabistan Mısır Viyana

Hatırlatmıyor mu bir şeyler sana

Ümitle koşturdu ecdat  dört yana

Ümitsiz değilsin Ümit sendedir

(Gönülden Gönüle/Adnan Kalkan)

 

Adnan Kalkan

Psikoterapist

Yorumlar (0)
banner51
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:42
Güneş 05:36
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:43
Yatsı 22:29