07.05.2019, 19:43

Urfa Kalesinden Notlar ve 1 MAYIS

Bereketli Topraklar Üzerinde Yolculuk

Memur-Sen ve Hak-İş konfederasyonları bu sene 1 Mayıs’ı Şanlıurfa’da kutladı. 10 binlerce emekçinin katıldığı meydandan “Dünya beşten, emek sermayeden büyüktür.” Sesleri yükseliyordu. Urfa Meydanı’nın coşkusunu yakından hissetmek ve emekçilerin içinde bulunup “Kirli Dünya Düzenine İsyan” edebilmek, bunu haykırabilmek çok özeldi. Bu feryadın Urfa’dan yükselmesi büyük bir anlam ifade ediyordu. Çünkü sınırımızın hemen dibinde göz bebeklerimizin içine baka baka kadim şehirlerde Halep’te, İdlib’te, Azez’de, Münbiç’te , El-Bab’ta insanlık dramı yaşanmakta; elleri bebek kanına bulaşmış emperyalist güçler kirli oyunlarını gerçekleştirmekte, sömürü düzeni kurmaktadırlar. Bu nedenle “Nemrud’a karşı İbrahim’i mücadelenin kalesinden” sömürücülere, emperyalistlere, siyonistlere haykırmak çok anlamlıydı. Yarım kalan GAP projesi ile, Sümer’e, Asur’a, Babil’e, Ninova’ya ve insanlık tarihinin başlangıcına “Göbeklitepe’ye” ev sahipliği yapmış yemyeşil, verimli ovalarıyla kadim şehirler Şanlıurfa ve Diyarbakır coğrafyalarına hayran kalmamak elde değil. Bu çoğrafyayayı yani Mezopotamya’yı görür görmez aklıma; “ Terör’ün egemen güçler tarafından, bu verimli topraklar işletilmesin, halklar zenginleşmesin, emeliyle yürütülen bir politika olduğunu hissetmekten öte, yaşadım…” Bu ayrı bir yazı konusu inşallah bu hususta değerlendirmelerimi de ilerde yapacağım.

Dünya beşten, emek sermayeden büyüktür!

Memur ve işçilerin hep bir ağızdan söylediği bu cümle dünyadaki gelir adaletsizliğine balyoz! Gibi inmektedir. Bugün 26 kişinin serveti, dünya nüfusunun en yoksulunu oluşturan dünyanın diğer yarısının servetine eşit. Zenginler servetlerini her gün 2,5 milyar dolar artırırken emek kemsi hep ezilmektedir. Bu nedenle emek kesimi sesini yükseltmeli ve artık inisiyatif almalıdır. Bu gelir adaletsizliğinin sebebi olan ve özlenen “ Adil Düzen’in” bir türlü bu coğrafyalara gelmemesinin nedeni olan, sömürü düzenine karşı eğilmeden, bükülmeden, dimdik durabilmelidir.

1 MAYIS TALEPLERİ NELERDİ?

Şanlıurfa Meydanından emekçilerin yükselen sesi olan Genel Başkan Ali YALÇIN, taleplerini bir bir sıraladı;

-Kamuda Gelir Vergisi Adaletsizliği son bulmalı, Vergi %15’e sabitlenmeli,

-3600 Ek Gösterge kapsamı genişletilerek tüm kamu çalışanlarına verilmeli,

-Kamuda Sözleşmeli değil Kadrolu İstihdam kırmızı çizgimizdir,

-Devlet Memuruna Siyaset ve Grev hakkı tanınmalı,

-Kamu görevlilerine de dini bayramlarda İkramiye verilmeli, talepleri alanda büyük coşku yarattı…

Şanlıurfa’ya, Diyarbakır’a ve o yürekli, misafirperver insanlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. İlk fırsatta bu verimli toprakları bir daha ziyaret edeceğim.

Son olarak ; 1 Mayıs için otobüsle Elbistan’dan  yola çıkan ve yaşanan elim trafik kazasında ölen arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Gökhan DUMRUL

Eğitim Bir Sen Kocaeli 1 No’lu Şube Başkan Yardımcısı

 

Yorumlar (0)
banner51
28°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 04:18
Güneş 05:59
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:21
Yatsı 21:55