14.04.2019, 21:10

Vefasız Eşkıya KARABİŞO

1908 yılında Manisa’ya 5 saat mesafede olan Davutlar köyünde eşkıyaların gerçekleştirmiş olduğu bir olayı ele alacağız.

Bir dönem Davutlar köyünün maddi açıdan zenginlerinden olan Hacı Himmet Ağa’nın oğlu Mehmet (Gerçek) Davutlar ile Demirci köyü arasındaki bir dağda koyun otlatmakta iken, isminin Emin olduğu tespit edilen eşkıya reisi ve beraberindeki bir grup eşkıya tarafından kaçırılmıştır.

Eşkıyaların bu faaliyete girişmeden bir müddet önce Davutlar köyündeki su değirmeninde çalıştıkları bilinmektedir. Eşkıyaların giysilerine bakılarak Tuna Muhacirlerinden oldukları anlaşılmakta olduğu belirtilmektedir. Eşkıyalar, Hacı Himmet Ağa’dan çocuğunun hayatı karşılığında üç bin lira fidye istemişlerdir. İstedikleri miktara bakılarak Himmet Ağa’nın maddi durumunun iyi olduğu anlaşılmaktadır.

Eşkıyalar, kaçırdıkları çocukla birlikte belirtilen mevkıde fidyenin gelmesini beklemektedirler. Köyde ise Himmet Ağa’nın damadı (H1302) doğumlu Mustafa Adak öncülüğünde örgütlenen 10 kişiden fazla topluluk oluşturulmuştur. Bu gönüllü grup içerisinde Karakılınçlı köyünden de katılanlar bulunmaktadır.

Gönüllü grup eşkıyaların bulunduğu dağın etrafını sessizce çevreledikten sonra yavaş yavaş çemberi daraltarak eşkıyaların hareket alanını kısıtlamışlardır. Eşkıya reisi, bu çevreleme sonucunda bir gönüllü tarafından alnından vurularak öldürülmüştür. Bir eşkıya ise yaralı olarak ele geçirilse de üç arkadaşı kaçmayı başarmıştır. Kurtarılan çocuk ise ‘‘benim rahatım iyiydi, ne gerek vardı ’’ diyerek eşkıyaların kendisine iyi davrandığını belirtmiştir.

Olayın gerçekleştiği sırada çocuğun yaşının 10 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Olayın başkahramanı çocuk, kurtuluş savaşında askere alındığı bilinmektedir. Buradan hareketle yaşının nerdeyse doğru olduğunu söylemek mümkündür. Daha sonra Sarıkamış Harekatı’na katıldığı ve yolda hastalandığına dair bilgi alınan Mehmet isimli askerden bir daha hiç haber alınamamıştır.

Himmet Ağa, Tekalif-i Milliye Emirlerinin (1921)  yayınlandığı dönemde orduya bir atını vermiştir. Hatta orduya verdiği bu at, rivayete göre o kadar hızlıdır ki Manisa’ya bir saatte vardığı söylenmektedir. Ayrıca Himmet Ağa, orduya maddi desteğini de esirgememiştir.

Hacı Himmet Ağa’nın akıbetine bakacak olursak hem hayırsever bir o kadar da vatansever bir kişinin bir eşkıya tarafından hem de 1920’li yıllarda Yunanlılara karşı savaşan bir çete lideri tarafından öldürüldüğünü duymak üzüntü verici. Çakmaklı eşkıyalarından Karabişo namlı eşkıya Davutlar köyünün camisinin arkasında Hacı Himmet Ağa’yı vurarak öldürmüştür. Aralarında ne gibi bir anlaşmazlık olduğu tespit edilememiştir.

Ancak Karabişo’nun ait olduğu eşkıya grubu neden Himmet Ağayı öldürdün? O bize yardımcı oluyordu, nasıl böyle bir şey yaparsın diyerek kendi aralarında çatışma yaşamışlardır. Daha sonra ise aralarında anlaşarak Karabişo’yu ortadan kaldırmışlardır.

Öyle ki olumsuz bir durum karşısında çevre köylerle birleşerek güvenlik kuvvetlerine gerek kalmaksızın olaya müdahale edilmiştir. Yöre halkı, söz konusu vatan ve hürriyet olduğunda canlarını hiçe sayarak korkusuzca meydana atılmışlardır.

(Sayın Arif Gerçek’e misafirperverliği ve olayın kahramanlarının torunlarıyla mülakat yapmamı sağladığı için teşekkür ederim.)

Kaynakça Başbakanlık Osmanlı Arşivi Belge No: DH.TMIK.M.00268.00062.001

Yorumlar (0)
banner51
28°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 04:12
Güneş 05:55
Öğle 13:15
İkindi 17:09
Akşam 20:26
Yatsı 22:01