01.12.2020, 12:36

YÖNETİM HATALARI“Zayıf yönetici, en son konuştuğu kişinin önerdiği yöntem ve yolu seçer.”
Warren Bennis

Çalışanların önemli bir kısmı işlerinden, çalıştıkları yerlerden veya yöneticilerinden yakınmakta, arzuladıkları iş ortamını bulamadıklarını düşünmektedirler. Buna karşın, bazı yöneticiler de dairede yöneticilere olan bağlılık duygularının zayıfladığını söylemektedirler.

Gerçekten, birçok iş yerinde tarafların iyi niyetine karşın, çalışanların çoğunda beklenen düzeyde bir tatmin, işe ve iş yerine bağlılık ve içten gelen işbirliği ve çalışma isteği görülmemektedir. Bu durumla ilgili olarak da taraflar genellikle birbirlerini suçlamaktadırlar. Bazı özel durumlar dışında bu sorunun kaynağını tek bir tarafta değil çalışanlarla yöneticiler arasındaki ilişkilerin niteliğinde aramak çok daha doğru olacaktır. 

Motivasyon ve performans düşüklüğü, çoğunlukla çalışanlarla yöneticiler arasındaki ilişkilerden kaynaklanan bazı sorunların varlığını gösteren belirtilerdir. Yapılması gereken, önce bu durumlara yol açan nedenleri bulmak sonra da bunları ortadan kaldırabilmenin yöntemlerini tesbit etmektir. 

Çalışanların motivasyonunun ve performansının arzulanan düzeyde olmamasının nedenlerini araştırırken yöneticilerin öncelikle kendilerini ve yönetim tarzlarını sorgulamaları gerekir. Onların iş yerlerinde çok yaygın karşılaşılan şu iki tipik hatadan birini veya her ikisini yapıp yapmadıklarını tarafsız bir gözle değerlendirmeleri yararlı olacaktır.

1. Bazı yöneticiler, çalışanlara kendilerinden neler beklediklerini açık ve net olarak söylemezler. Ortaya hedefler ve standartlar koymazlar. Onlara genellikle iş yeri amaçlarını ve hedeflerini belirtmezler, benimsetmek için de herhangi bir çaba göstermezler. Bu nedenle, çalışanlar da kendilerinden ne düzeyde bir performans beklenildiğini bilemezler, tahminlerle ve varsayımlarla çalışmaya çalışırlar.

Dairenin vizyon ve amaçlarının yöneticiler tarafından kendilerine açıklanmamış olması insanların çalışma ortamında beklenen heyecan, arzu ve enerjiyi göstermemelerinin önemli bir nedenidir. Kendilerine dairenin hangi düzeyinde, ne amaçla bulunduklarının açıklanması ve katkısının öneminin belirtilmesi çalışanın motivasyonunu çok olumlu etkileyecektir.

2. Yöneticiler, özel sektörde ekiplerini oluştururken insanları genellikle özelliklerine ve yeteneklerine bakarak işe alırlar.Bu resmiyette mümkün olmayabilir. 

Bazı insanlar da sahip oldukları ilişkileri ve çevrelerini kullanarak iş bulurlar. Eleman seçme ve işe almada amaçlar ve değerler çoğu zaman hiç sorgulanmaz. Oysa özellikler ve yetenekler eğitim başta olmak üzere çeşitli yollarla geliştirilebilir. Fakat amaçların ve değerlerin değiştirilmesi çok daha zordur. Çalışanın motivasyon ve performansını doğrudan etkileyen ise onun amaçları ve değerleridir.

Sonuç olarak, çalışanın iş performansının düşmesi ve işinden tatmin olmadığının açığa çıkması durumunda yöneticinin önce kendisinden başlayarak nedenleri araştırması,biz nerede hata yaptık diye doğru çözümleri üretmesi gerekir. Bir çalışanın gerçek potansiyelini performansa dönüştürmek yöneticinin sorumluluğudur.

Bunu yapmayan veya yapamayan yöneticiler bu sorumluluktan kurtulamazlar. 

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:47
Güneş 08:16
Öğle 13:21
İkindi 15:52
Akşam 18:15
Yatsı 19:39