Türkiye'de 31 Mart Yerel Seçimler sonrasında 1 Nisan sabahında okullar ile üniversiteler tatil olup olmadığı öğrenciler tarafından en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Seçimlerin akabindeki Pazartesi günü için tatil haberi bekleniyor.

Seçimlerde okullarda sandıklar kurulacak olduğundan ve oy sayım işlemleri de devam edeceğinden bu sürecin uzaması ihtimaline karşın okulların tatil edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

1 NİSAN OKULLAR ÜNİVERSİTELER TATİL Mİ?

Özel okullar cep yakacak Fiyatlar Milyona Çıktı Özel okullar cep yakacak Fiyatlar Milyona Çıktı

Türkiye, 31 Mart 2024 Yerel Seçimler için sandık başına gideceğinden seçimlerin hemen ertesi günü olan 1 Nisan 2024 Pazartesi gününde okullar tatil olacaktır. Daha öncesinde 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimler sonrasında 15 Mayıs ile 29 Mayıs günleri okullar tatil ilan edilmişti. Ancak üniversitelerin 1 Nisan'da tatil olup olmayacağına rektörlükler karar verecektir.

1 NİSAN'DA OKULLAR TATİL Mİ?

1 Nisan 2024 Pazartesi günü okullar tatil mi henüz açıklanmadı. 2023 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2019 yılında gerçekleştirilen yerel seçimler sonrası Pazartesi günü okullar tatil edilmişti. Geçmiş dönem tarihleri göz önüne alındığında okulların 1 Nisan 2024 Pazartesi günü tatil edilmesi bekleniyor.

Oy verme akşam saatlerine doğru sona erer ve sayım aşamasına geçilir. Sayım aşaması geç saatlere kadar sürebilmektedir. Seçimin ertesi günü okulların tekrar eğitim verebilmesi için düzenin eski haline getirilmesi gerekir. Fakat bunun için yeterli süre bulunamamaktadır. Bu yüzden ertesi gün okullar tatil edilmektedir.

1 NİSAN RESMİ TATİL Mİ?

1 Nisan resmi tatil değildir. Kamu kuruluşları 1 Nisan 2024 Pazartesi günü açık olacaktır. Memurlar ve diğer kamu çalışanları da görevlerine devam edeceklerdir.

Editör: Serhat SALİMOĞLU