4 D'li İşçiler Ülke Gündemine Girdi

696 Sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen işçiler, asıl iş kolundan toplu sözleşmeye dahil olmak için Twitter'da #TÜKENDİK696 Hashtag'i ile başlattıkları etkinlik kısa sürede Ülke gündemine girdi.

4-B/4-C/4-D li 08.10.2020, 21:46 08.10.2020, 22:11
4 D'li İşçiler Ülke Gündemine Girdi

Kamuda taşeron firmalarda yıllardır asgari ücretle çalışan işçiler, 2 Nisan 2018 itibariyle kadroya alındılar. Fakat işçilerin asgari ücretle olan imtihanı bir türlü bitmek bilmedi. 

Kadroya geçince sendikalı işçi olma hayali kuran işçiler ücretlerinin düzeleceğini umarken büyük bir hayal kırıklığına uğradılar. Belediyelerin haricinde ki kamu kurumlarında fedakarca çalışan 200 bin işçi asgari ücret + yüzde 4 zamma tabi tutuldu. Yüksek hakem kurulu kararları ile bağıtlanan kamu toplu sözleşmesi ile 4 D kadrosunda istihdam edilen işçiler, asıl kollarından TİSe edilmek. 

Yaşadıkları mağduriyeti sosyal medya platformu Twitterdan dile getirmeye çalışan işçiler, kurdukları 4 Dli kamu işçileri platformlarında başlattıkları hareketle #TÜKENDİK696 etiketi ile  ülke gündemine girmeyi başardılar.

1 Kasım 2020 tarihinde toplu iş sözleşmesi ile tanışacak olan işçiler bazı sendikaların yardımcı iş kolları üzerinden TİSe dahil olma taleplerine tepki gösteriyorlar. 

İşçiler ayrıca pandemi döneminde yüksek enfeksiyon bulaş riskine rağmen en ön safta özellikle Hastanelerde fedakarlıklarını sürdürüyorlar. Haklı taleplerinin karşılanmasını bekleyen 4 Dli kamu işçileri 1 Kasımda yeni bir hayal kırıklığı yaşamak istemiyorlar.

İşçilerin Twitterda #TÜKENDİK696 hashtagi ile düzenlediği etkinlik ülke gündemine girdi.

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (10)
Aydın 2 hafta önce
Tayin hakkı istiyoruz
Ali 2 hafta önce
Ek ücret ve mesai ücret kalksın
Herkes aynı ücret alsın

Az çalısan fazla ücret alması iyi değil
Celil 2 hafta önce
Bu kadro nasıldır anlamadım

Biz hakiki kadro istiyoruz
Eşit ücret istyoruz
Gülşen 2 hafta önce
Bizde eşit hak istiyoruz bu pandemi dönemimde bile bizi ayırdınız hakkımızı istiyoruz emeğimizin karşılığı olan.
696 khklı işçiler 2 hafta önce
Kadro verdik dediniz 3 yildir sadece yüzde 4 zam verdiniz. Enflasyon farki alamadik 3 yildir. Üniversite okuduk köle gibi calisiyoruz. 1 kasim sabahi anayasal hakkimizi sendikal haklarimizi verin artik..
Ceylan 2 hafta önce
Ayrımcılık olmasın....... herkes eşit ücret alsın.....hakiki kadro istiyoruz
ahmet 2 hafta önce
Kadro verdik dediniz 3 yildir sadece yüzde 4 zam verdiniz. Enflasyon farki alamadik 3 yildir. Üniversite okuduk köle gibi calisiyoruz. 1 kasim sabahi anayasal hakkimizi sendikal haklarimizi verin artik... bir de tayin hakkı istiyoruz.
Kerim 2 hafta önce
Belediyeler de hariç derken hiç bir hak görmedik sendika yüzde 4 hiçbirşey görmedik Allaha şükür birseyleri yazarken iyi araştırın 13 yıldır bi umut diyoruz ama boş.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner51
16°
sisli
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:55
Güneş 07:20
Öğle 12:53
İkindi 15:48
Akşam 18:17
Yatsı 19:36