Kamu işçileri toplu sözleşmesi ne zaman imzalanacak?

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli 700 bin işçinin kamu çerçeve protokolü sonrası merakla beklediği toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ne zaman sona erecek, TİS ne zaman imzalanacak?

4-B/4-C/4-D li 26.05.2023, 12:50 26.05.2023, 13:00
Kamu işçileri toplu sözleşmesi ne zaman imzalanacak?

Kamuda 1 milyona yakın işçiyi yakından ilgilendiren toplu iş sözleşmesinin ne zaman imza altına alınacağı, sendikaların görüşmelerde hangi aşamaya geldiği konuları son günlerin en çok araştırılan konuları arasında alıyor. 

Peki toplu sözleşme ne zaman imzalanacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Toplu İş Sözleşmesi Çerçevesi ile refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapılmış ve böylece en düşük kamu işçisinin ücreti de 15 bin liraya çıkartılmıştı.

1 Milyona yakın işçiyi sevindiren bu gelişmelerin hemen ardından toplu iş sözleşmesinin bir an önce imzalanmasını ve geriye dönük ödemelerin Kurban Bayramı öncesi hesaplarına yatmasını bekleyen çalışanların gözü kulağı TİSte.

Ajans Kamu olarak aldığımız kulis bilgilerine göre yetkili sendikalar, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında yetkili kurumlarla masada çatır çatır pazarlık yapıyormuş ve toplu sözleşmenin ivedilikle imza altına alınmasını istiyorlarmış. 1 veya 2 madde haricinde diğer tüm sosyal mali haklarda tarafların anlaşmaya vardığını fakat bu 2 maddelik kısmın da çok uzamayacağının ön görüldüğü söylendi.

Yine aldığımız kulis bilgileri çerçevesinde şayet bu ayın sonuna kadar TİS imza altına alınırsa, Kurban Bayramı öncesi tüm işçilerin geriye dönük ödemeleri hesaplarına yatacak. 

Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

AJANS KAMU

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (1)
Beytullah 7 ay önce
O zaman neden bekleniyor geriye dönükler işçilere bu kadar Zulüm yeter toplu sözleşme imzalandıysa neden bekleniyor işçilerin hesaplarına geriye dönükler neden bekliyor yeni zamlı maaşları Haziran ayında alalım geriye dönükler yatsın ki işçiler önümüzdeki kurban bayramında sevdikleriyle güzel bir bayram gecirsinler sayın devlet büyüklerine sesleniyorum işçilerin haklarını yönetim sistemine bırakmayın çünkü çalıştığımız kamuda yönetim sistemine kalırsak kara güne kaldık çünkü yönetim sistemini hiç bir işçi sevmiyorlar geriye dönükler yönetim sistemine kalirsa elinden gelseler işçilere bile vermeyecek ler.. rica ediyorum sayın büyüklerim geriye dönükler ve yeni zamlı işçi maaşlarını bu Haziran ayında alalım kurbana huzurlu bir şekilde girelim teşekkürler ederim...
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı