Kamu İşçilerinin Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı mı?

Kamuda yüz binlerce işçinin gözü kulağı kamu çerçeve protokolü sonrası imzalanması beklenen toplu iş sözleşmesine çevrildi. Peki toplu iş sözleşmesi ne zaman imzalanacak? Toplu sözleşme imzalanırsa geriye dönük ödemeler yapılacak mı? Kurban Bayramı öncesi geriye dönük toplu ödemeler hesaplara yatacak mı? Detaylar haberimizde..

4-B/4-C/4-D li 26.05.2023, 12:35
Kamu İşçilerinin Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 700 bin işçinin gözü kulağı toplu iş sözleşmesi (TİS)e çevrildi.

Kamu çerçeve protokolü neticesinde refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapılmış ve böylece en düşük kamu işçisinin ücreti 15 bin liraya çıkarılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın kamu işçileri için açıkladığı kamu çerçeve protokolü çalışanları hayli mutlu ederken, şimdi işçilerin gözü kulağı toplu iş sözleşmesine çevrildi.

Aldığımız kulis bilgilerine göre 1-2 madde haricinde anlaşma sağlanmak üzere olduğu ve önümüzdeki günlerde, çok yakın bir zamanda toplu sözleşmenin de imzalanması bekleniyor.

Özellikle Kurban Bayramı öncesi geriye dönük toplu ödeme almak isteyen işçiler, toplu sözleşmenin bir an önce bitmesini ve geriye dönük ödemelerin hesaplarına yatmasını istiyor.

Şayet toplu sözleşme Mayıs ayı bitmeden imza altına alınırsa Haziran maaşı ile veya Kurban Bayramı öncesi toplu ödemelerin hesaplara yatacağını tahmin ediyoruz. 

Ajans Kamu olarak toplu iş sözleşmesi (TİS) ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 09 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı