20.09.2023, 23:56

Adana Büyük Aile Çalıştayı Yapıldı

Aile Medeniyetimiz son iki yüzyıldır ciddi saldırılara maruz kaldı. Özellikle son 50 yıldır bu saldırılar artarak devam etmiştir. Bu saldırıları yapanlar medeniyeti yıkamanın yolunun aileyi yıkmaktan geçtiğini iyi biliyorlardı. 
Diğer taraftan ise Nesli İhyâ Medeniyeti İnşâ mefkûremize hizmet yolunda canla başla çalışan az da olsa insan varlığını sürdürmüştür. Aile yapımızı işte bunlar muhafaza etmiştir.
Geldiğimiz vaziyette evlilik yaşı yükseliyor, evlilik oranları düşüyor, boşanmalar artıyor ve çocuk doğum oranı düşüyor. 
İşte bu tehlike çanlarının çaldığı şu süreçte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 81 ilde Aile Çalıştayı yapmaya karar verdi. Adana Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğü olarak organize edilen bu çalıştaya biz de katıldık. 

Çalıştay içeriği;
1) Aile, Eşitlik ve Adalet: Bu bölümde ailenin güçlendirilmesine ilişkin mevzuat, uygulamalar ve bu konuda geliştirilmesi gereken alanlar tartışılacaktır.
• Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Amacıyla Yapılabilecek Mevzuat Düzenlemeleri Nelerdir?
• İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılmasına Yönelik Geliştirilebilecek Politikalar Nelerdir?
• Ailenin Korunmasına İlişkin Hak ve Sorumlulukların Güvence Kapsamının Genişletilmesi Nasıl Sağlanabilir?
 
2) Aile, Sosyal Kalkınma ve Refah: Bu bölümde ailelerin ekonomik ve sosyal yönden desteklenmeleri amacıyla ailelere yönelik alınabilecek ek tedbirler tartışılacaktır.
• Ailelerin Refah Düzeylerini Arttırabilecek Ek Tedbirler Nelerdir?
• Sosyal Yardım-İstihdam Bağlantısı Nasıl Olmalıdır?
• Yeni Ailelerin Kurulmasını Teşvik Edecek Ekonomik ve Sosyal Destekler Neler Olmalıdır?
 
3) Aile, Hayat Boyu Gelişim ve Öğrenme: Bu bölümde ailenin hayat boyu gelişim ve öğrenme süreçlerini destekleyerek aile yaşam döngüsünde aileye işlevsellik kazandırılacak ve ailenin ilişkilerini sağlam temeller üzerine kurmalarını sağlayacak unsurlar tartışılacaktır.
• Evlilik ve Aile Hayatına İlişkin Toplumun Farkındalık Düzeyini Artırmaya Yönelik Neler Yapılabilir?
• Ailelerin Sorun Çözme Becerilerinin Arttırılabilmesi için Neler Yapılabilir?
• Aileleri Zorlu Yaşam Koşullarında Karşılaşabilecekleri Sorunlara Karşı Bilinçlendirme ve Yaşanan Sorunlar Karşısında Baş Edebilme Yeteneklerini Geliştirerek Dayanıklılıklarını Artırmak Amacıyla Neler Yapılabilir?
 
4) Aile, Çevre ve İklim: Bu bölümde aile dostu mekânlar oluşturularak ailelerin uygun yerlerde barınmalarına ve sosyalleşmelerine destek sağlayacak, afet ve acil durumlar için ailelerin bilinç ve farkındalık düzeylerini arttıracak ve ailelerin iklim değişikliği konusunda tedbirli olmalarını sağlayacak hususlar tartışılacaktır.
• Ailelerin Sosyalleşmeleri ve İyi Vakit Geçirmeleri Amacıyla Kamusal Alanların Aile Dostu Hale Getirilmesi için Neler Yapılabilir?
• Afet ve Acil Durumlarda Ailelere Sunulan Psikososyal Destek Hizmetlerini Geliştirmek için Neler Yapılabilir?
• Ailelerin Çevre, İklim Değişikliği ve Tüketim Konularında Bilinçlendirilmesi için Neler Yapılabilir?
 
5) Aile, Teknoloji ve Dijitalleşme: Bu bölümde ailenin korunması ve güçlendirilmesinde teknolojinin bilinçli kullanımı ve teknolojik gelişme sürecinin aile lehine kullanımının sağlanmasına yönelik araçların oluşturulması, aile bireylerinin bilinçli medya kullanımına ilişkin kapasitenin artırılması ve aile dostu yapımların teşvik edilmesi tartışılacaktır.
• Ailelerin Teknoloji Farkındalığı ve Bilinç Düzeyinin Arttırılması için Neler Yapılabilir?
• Ailelerin Çocuklarını Güvenli Dijital Ortamda Yetiştirmelerine Yönelik Neler Yapılabilir?
• Dijital Teknoloji Kullanımının Aile Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
• Dijital Ortamlarda Çocuk ve Kişi Mahremiyetinin Sağlanmasına Yönelik Neler Yapılabilir?
 
6) Aile Odaklı Sosyal Hizmetler: Aile odaklı sosyal hizmet uygulamalarında yaşanan sorunlar ve öneriler tartışılacaktır.
• Sosyal Hizmet Sunumu Yapan Birimlerin Kapasitesinin Arttırılmasına Yönelik Neler Yapılabilir?
• Arz/talep Odaklı Sosyal Hizmet Modelinin Güçlendirilmesi ve Ailelerin Sosyal Hizmetlere Erişimlerinin Arttırılması için Neler Yapılabilir?
• Aile Odaklı Sosyal Hizmet Sunumunda Alternatif Kurumsal Modeller Neler Olabilir?
• Sosyal Hizmetin Yürütümüne İlişkin Kurumsal Koordinasyon Etkin Bir Şekilde Nasıl Sağlanabilir?

7) Çocukları ve Gençleri Anlamada Yeni Yöntemler: Bu bölümde çocukları ve gençleri anlamak için geliştirilen yeni yaklaşım yöntemleri, iletişim teknikleri ve anne-baba tutumları konuları ile ilgili çalışmalar yapıldı. 

Adana il müdürü Nevzat Özer bey açılış konuşmasında bakanlık ile ilgili bilgiler verdi. Özer, Aile insanın sığınağı kendine en güvende hissettiği önemli bir yapı bu yapının içinde ise çocuklarımız ve gençlerimiz bulunmakta.
Yüzyıllardır insanların kalbine girmenin bir yolu var sıcak bir söz içtenlik ve bir gülümseme günümüz insanın bu hengamede en büyük ihtiyacı anlaşılmak ve anlamak bu yüzden günümüzde anne ve baba olmak daha etkin ve yetkin bir çaba gerektiriyor çağımız çocukların dikkatini cezbedecek ve dağıtacak bir sürü uyarıcı var büyük bir sanal otobandalar ve bu otobanda birilerine neredeyse çarpmamaları imkansız gibi toza toprağı bulanmayan dedesiz ninesiz ve ninnisi büyüyen yüzyılımızın çocuklarını nasıl anlayacağız? onlara nasıl anne ve babalık yapacağız? Özer ayrıca bir insanın duygularını değiştirmeden davranışlarının değişemeyeceğini çocukların önce kalplerini fethetmenin gerekliliğine değindi.


Ardından Adana valisi Sayın Yavuz Selim Köşger "Geniş aileyi kaybettik. Çekirdek aileye yönelik de büyük saldırılar var. Bunu görmezden gelemeyiz. Türk aile yapısını güçlendirmemiz gerekiyor. Yaygın medyaya ciddi iş düşüyor. Aile yapımızı bozacak yayınlardan uzak durulmalıdır. Aile sosyal hizmetler bakanlığı bu konuda çalışmalar yapmalıdır. Aileyi nasıl sağlam tutmamız lazım buna çalışmalıyız" dedi. 
Gerek Adana Valisi Sayın Köşger gerekse İl müdürü Sayın Özer aile hassasiyetli konuşmaları katılımcılar arasında ciddi ilgi ve takdir topladı. Adanalı uzmanlar ve katılımcıların yorumu "bizim içimizden bir vali ve il müdürü" şeklinde oldu.


Program, uzmanların çözüm önerileri ve tavsiyeleri ile raporlaştırılıp bakanlığa teslim edilmek üzere yetkililere verildi.
Bu önemli çalıştaydan dolayı Aile Bakanını tebrik ederim. Adana valisi ve Adana Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğü bünyesinde gerçekleşen Aile çalıştayında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Gerisi, Anne, çocuk, genç, baba çalıştaylarının devamına...

Adnan Kalkan 
[email protected]
Twitter: @adnankalkan01
YouTube: Adnan Kalkan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı