27.09.2023, 17:18

Adana'da Sıradışı Bir Okul Psikolojik Danışmanı: FSM MTAL

Geçmiş yıllarda bir okulun müdürü beni konferansa davet etmişti. Okula gittiğimde en çok önemsediğim konulardan biri olan “okul rehberlik faaliyetleri” ile ilgili soru sormuştum. Okulun rehber öğretmenlerinden birinin çok iyi olduğunu diğerinin ise kantinden ve öğretmenler odasından kendi odasına pek gitmediğini söylemişti. Çok uğraşmasına rağmen bir türlü aktif ve verimli bir rehberlik hizmeti alamadığını söyleyerek, rehber öğretmenden dolayı bayağı dertlenmişti.

Aradan zaman geçti. Okul müdürünü tekrar ziyaret edeceğim bir gün, rehber öğretmen ile karşılaştık. Çay ikram etmek istedi. Ben de kabul ettim. Lakin beni öğretmenler odasına doğru çay içmeye götürürken, odasında çay içmek istediğimi söylemiştim. Israrla öğretmenler odasında çay içmek istediğini söyleyince, ben prensip gereği öğretmenler odasına girmediğimi söyledim. Mecbur kalınca odasına doğru gittik. Lakin kapıyı açtığında masa ve koltuklarda öyle bir toz birikmiş ki en az iki-üç ay odanın kullanılmadığını söyleyebilirim. Odada oturulamayacağını O da ben de anladığımızdan tekrar dışarı çıktık.

Derken uzun zamandır beni okuluna davet eden psikolojik danışman Şengül İnan Gülpınar ziyaret etmek istedim. Hocayı arayıp haber verdiğimde, müsait olduğunu söyledi. Ben de okula gittim. Lakin odasına gittiğimde orada alışıldık bir psikolojik danışman odası görmedim. Önce etkinlik sınıfına girdiğimi zannettim. Odaya çay içmeye götürmesini beklerken, “hocam burası benim odam” dedi. Şaşırmamak elde değildi. Çünkü iki masada gençler oturmuş, satranç oynuyor. Masanın birinde kızlar oturmuş yapboz puzzle yapıyor. Onları izleyen başka öğrenciler var. Teneffüsleri dahi bu şekilde geçiriyor.

Neden böyle bir şey yaptığını sorduğumda, “insan beyni değirmen taşına benzer, boş bırakırsan birbirini öğütür” dedi. “Ben gençlerin teneffüslerde boş derslerden ve müsait zamanlarında burada vakit geçirmelerini sağlıyorum” dedi. Böylece olası disiplin sorunları da en aza inmiş oluyor. Aynı zamanda iletişimleri gelişiyor. Tabi bireysel görüşme yapması gerektiği zaman da odada birebir görüşüyor.

Yüzyıllık batı pedagojisi ile yaklaşım sağlamaktansa, günümüz alternatif yöntemler ve yeni yöntemler üzerinden gençlerimizi psikososyal yönden geliştirmemiz gerekiyor. Umarım bu okul ve rehberliği diğer okullarımıza da örnek teşkil eder. Okul müdürü Cengiz Bilen, değerler eğitimi ile ilgili güzel çalışmalar başlattığını söyledi. Bir okulda nesil yetiştirmek istiyorsak okul idaresi, rehberlik birimi, öğretmenler ve aile el ele çalışmak durumundadır.

Milli Eğitim’de böyle çalışmaların artması, neslin yetişmesi için önem arz ediyor, umarım yerelde yapılan bu çalışmalar ulusala yayılır ve güzel emsal teşkil eder. Okul müdürü ve psikolojik danışmanını tekrar tebrik ediyorum.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı