MİT, PKK/KCK’nın HSM eğitim Sorumlusunu etkisiz hale getirdi

MİT, PKK/KCK HALK SAVUNMA MERKEZİ (HSM) EĞİTİM SORUMLUSU CUDİ ENGİZEK KOD ADLI AHMET GÜMÜŞ’Ü GERÇEKLEŞTİRDİĞİ OPERASYONLA ETKİSİZ HALE GETİRDİ.

ASAYİŞ 04.05.2023, 10:05 04.05.2023, 10:36
MİT, PKK/KCK’nın HSM eğitim Sorumlusunu etkisiz hale getirdi

MİT, PKK/KCK Halk Savunma Merkezi (HSM) eğitim sorumlusu Cudi Engizek kod adlı Ahmet Gümüş’ü gerçekleştirdiği operasyonla etkisiz hale getirdi.

Bir dönem örgüt liderlerinden Murat Karayılan’ın da korumalığını yapan Cudi Engizek kod adlı Ahmet Gümüş, geçmiş yıllarda Türkiye’de güvenlik güçlerine ait bir çok karakola yönelik eylemlere iştirak etmesi, örgüt mensuplarına uzman suikast eğitimleri vermesi, örgüt adına silah sistemleri geliştirme çalışmaları içerisinde yer alması nedeniyle MİT tarafından hedef listesine dahil edilmişti.

Suriye’den, sınır illerine yönelik gerçekleştirilen eylem ve tacizlerde yer alan örgüt mensuplarının yetiştirilmesi amacıyla PKK/KCK tarafından Suriye’de açılan eğitim kamplarının genel sorumlusu olarak belirlenen örgüt mensubunun, 2022 yılında, Irak/Gare’de, Apollo Akademiler Komutanlığı yönetiminde sorumlu olarak bulunduğunun öğrenilmesi üzerine alanda bulunan saha ajanları harekete geçti. Cudi Engizek kod adlı Ahmet Gümüş, uzun süren takip faaliyeti sonrasında MİT tarafından Irak/Gare’de gerçekleştirilen operasyon ile etkisiz hale getirildi.

Cudi Engizek kod Ahmet Gümüş kimdir

Cudi Engizek kod Ahmet Gümüş, 1999 yılında PKK/KCK’ya katılması sonrasında Türk güvenlik güçlerine karşı gerçekleştirilen çok sayıda eylemin planlayıcısı ve uygulayıcısı oldu. 1999-2007 yılları arasında Gabar, Besta, Herkol, Cudi ve Kato dağı bölgelerinde faaliyet yürüttü.

2008 yılında Suriye’ye geçiş yaparak, örgüt mensuplarına eğitimlerin verildiği suikast okullarının genel sorumlusu oldu. 2016 yılında Irak alanına geçen ve örgüt liderlerinden Murat Karayılan’ın korumalığını yapan Gümüş, 2022 yılı itibarıyla Irak/Gare’de Apollo Akademiler Komutanlığı yönetiminde sorumlu olarak yer almıştır. PKK/Özel Güç bünyesinde faaliyet gösterdiği dönemde HSM eğitim sorumlusu olarak, örgüt mensuplarına silahlı eğitimlerin verildiği Mahir Akademileri’nin yöneticiliğini de yapan Gümüş, PKK/KCK’nın içerisinde profesyonel anlamda Yunanistan’da suikast eğitimi alan en iyi suikastçiler arasında sayılıyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 10 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı