TEKNOFEST’İN Yarışmalara Katılan Öğrencilere Katkıları

TEKNOFEST’İN Yarışmalara Katılan Öğrencilere pek çok katkıları bulunuyor. Haberimizde bunlardan bahsedeceğiz...

BİLİM VE TEKNOLOJİ 27.09.2023, 16:51
TEKNOFEST’İN Yarışmalara Katılan Öğrencilere Katkıları

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Ülkemizde milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda önemli görevleri olan birçok kurumun katkılarıyla gerçekleşen havacılık, uzay festivalidir.

İlk olarak 2018 yılında düzenlendi günümüzde ise İzmir’de düzenlenmekte… TEKNOFEST Festival olduğu için içeriğinde gösteriler, teknoloji yarışmaları, etkinlikler, konserler, söyleşiler yer alıyor. İlkokul, ortaokul, lise, lisans ve lisans üstü, mezun, girişimci ve özel sektör olmak üzere toplamda 6 kategoride yarışma düzenleniyor.

İlkokul 8, Ortaokul 11, Lise 32 farklı alanda öğrencilere hayallerini gerçekleştirebilme, fikirlerini sergileyebilme fırsatı sunuyor. Yarışmaların sonucunda ise başarılı olan takımlara ödül veriyor. TEKNOFEST’ in öğrencilere sağladığı pek çok yarar var. Haberimizde bunlardan bahsedeceğiz…

Öğrencilere Katkıları

Öğrencilerin özellikle ilkokul ve ortaokul seviyesinde TEKNOFEST’ te yarışması kuşkusuz özel bir deneyim imkânı sağlıyor. Yarışmaya hazırlanma aşamasında öğrenci profesyonel düzeyde bir çalışma yapıyor. Projesiyle ilgili fikir buluyor, taslak oluşturuyor, tasarım yapıyor ve rapor yazıyor… Eğitim Öğretimde John Dewey’in yaparak yaşayarak öğrenme ilkesinin kullanılacağı en güzel boyut. Öğrenciyi merkeze alarak süreç boyunca aktif olmasını sağlıyor. Öğrenciler için heyecan, eğlence, formal ve informal öğrenmeyi içinde barındırıyor. Ekiple proje tasarımı yapılmış ise öğrenci işbirlikli öğrenme gerçekleştirerek sosyal becerilerini de olumlu yönden geliştiriyor. Ayrıca stantlarda insanlara projelerini, ürünlerini tanıtarak özellikle pazarlama olarak tabir edilen iletişim becerilerinin de gelişimine katkıda bulunuyor.

TEKNOFEST İmkanlarından Bazıları

  1. Projelerin Hayata Geçirilmesi İçin Malzeme Desteği: Öğrenciler kısıtlı imkanlarıyla proje için fikir buluyor. Bu fikirle alakalı yoğun bir çalışma yapıyor. Disiplinler arası çalışmalar öğrencilerin bilişsel yeteneklerini geliştirirken daha farklı düşünebilme, problem çözme becerilerine de olumlu yönde katkı sağlıyor. Öğrenciler fikir ve araştırma aşamasını geçtikten sonra ürün ortaya çıkarmak isteyebiliyor. Bu konuda elbette maddi bir güç gerektiriyor. TEKNOFEST bu bağlamda ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 30 Milyon TLnin üzerinde malzeme desteği sağlıyor.
  2. Teknik Gezi: Öğrenciler sadece kendi ürünlerine tanıtmakla kalmıyor. Diğer projeleri de geziyor. Perspektiflerini genişleterek yeni olanaklardan haberdar oluyor. Teknoloji Firmalarını tanıtan gezilerde ise çalışmaları yerinden izleme fırsatını elde ediyorlar. Her alanda uzman kişilerle tanışma detaylı bilgi edinme gibi eşsiz fırsatlarından yararlanma imkânı sunuyor.
  3. ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ: Bu konuda öğrencilere destek sağlanıyor. Fırsat eşitliği sağlanmış oluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı