Bugün hangi illerde karantina var? Karantinada olan yerleşim yerleri?

Bugün bazı illerimizde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bazı bölgelerde karantina uygulaması başladı. İşte karantinaya alınan iller ve detaylar..

Covid-19 18.05.2021, 15:42
Bugün hangi illerde karantina var? Karantinada olan yerleşim yerleri?

KARS

Kars’ta 2 köy Korona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında karantinaya alındı.

Kars’ın Akyaka ilçesine bağlı Boyuntaş köyü ile ve Arpaçay’a bağlı Küçük Çatma köyü Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alınırken, karantinaya alınan köylere giriş çıkışlar durduruldu.

Konuyla ilgili olarak Kars Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Kovid-19 salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında Akyaka ilçesi Boyuntaş köyü ve Arpaçay Küçükçatma köyü karantinaya alınmış olup köylere giriş ve çıkışlar durdurulmuştur” denildi.

KASTAMONU

Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesinde 3 kişinin korona virüs testlerinin pozitif çıktığı mahalle karantinaya alındı.

Çatalzeytin İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince, Çatalzeytin’e bağlı Çepni köyü Sifan Mahallesi’nin 10 gün karantinaya alındı. Sifan Mahallesi’nde bir hanede üç kişinin Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine bulaşma riskini azaltmak için karantina kararının alındığı öğrenildi. Karantina kararı ile birlikte köye giriş çıkışlara izin verilmezken, mahallede güvenlik ve sağlık ekipleri önlem aldı. Ayrıca karantina kararıyla mahallede izolasyon kurallarına uyulması istendi.

ÇORUM

Sungurlu İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararıyla ilçeye bağlı Aşağıbalkaya ve Yukarıbalkaya köyleri 10 gün süre ile karantinaya alındığı bildirildi.

1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. Maddesine istinaden Kaymakam Fatih Görmüş Başkanlığında Kaymakamlık binası toplantı salonunda olağanüstü olarak toplandı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, “İlçeye bağlı Aşağıbalkaya ve Yukarıbalkaya köylerinin toplantı kararına istinaden 18.05.2021 tarihinden ve saat 21.00’dan itibaren 10 gün süre ile karantina altına alınmasına, karantina süresince köylere giriş çıkışların ilgili kolluk kuvvetlerince kontrollü bir şekilde sağlanmasına, Köyler içerisinde vatandaşların bir arada bulunmamalarına ve zorunlu olmadıkça evlerinden dışarı çıkmamalarına, karantina amaçlı evde takip kurallarına riayet etmeyen kişilerle ilgili gelen ihbarlara yapılacak olan yerinde tespitlerin, kolluk kuvvetlerince gereğinin yapılmasına, yukarıda alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282 nci maddesi kapsamında yasal işlem yapılmasına karar verilmiştir” dendi.

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Yukarı Alıçlı köyünde yeni tip koronavirüs hastalığı (Covid-19) testi pozitif çıkan vatandaşlar ve temaslıları belirlenince köy 8 günlüğüne karantinaya alındı.

Vali Kamuran Taşbilek başkanlığında olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu pozitif vakalarının görüldüğü köyde yaptırılan filyasyon çalışmaları sonucunda temaslı sayısının yoğun olması üzerine virüsün yayılmasının önlenmesi ve kamu sağlığının korunması amacıyla köyde karantina tedbiri uygulanması kararı aldı.

Konuyla ilgili Valilik’ten yapılan duyuruda “Pozitif vaka ve temaslı sayısının fazla olması nedeniyle, virüsün bulaşmasının önlenmesi ve kamu sağlığının korunması amacıyla ilimiz Merkez Yukarı Alıçlı Köyünde 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 11.00’den itibaren 24 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 11.00’e kadar 8 gün süre ile karantina tedbiri uygulanmasına karar verilmiştir” denildi.

Köy giriş ve çıkışlara kapatılırken karantina tedbirleri 8 gün sürecek.

KÜTAHYA

Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Işıklar köyünde, Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.

Altıntaş Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, alınan tedbirlerin, salgının yayılım hızının düşürülmesine etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla köyde 10 günlüğüne karantina başlatıldığı belirtildi.

Işıklar köyünde yaşayanların ihtiyaçlarının Vefa Sosyal Destek Grubu ve ilgili kurumlar tarafından karşılanacağı bildirildi.

Bu arada, karantina kararının ardından köyün girişlerinde İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri kontrol noktası oluşturdu.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:29
Akşam 19:13
Yatsı 20:33