Karadeniz'de "Delta varyantı" alarmı

Delta varyantı nedeniyle son 1,5 ayda 160'tan fazla kişi yaşamını yitirdi.

Covid-19 15.09.2021, 22:36
Karadeniz'de "Delta varyantı" alarmı

Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, "Yaşadığımız 4üncü dalgadaki durumumuz bizi çok daha korkutuyor. Delta varyantı çok daha hızlı yayılıyor" dedi.

Karadenizde çay ve fındık göçü, nüfus hareketliliği ile birlikte vaka sayısını da artırdı. Türkiyede ilk kez nisan ayında görülen Delta varyantı nedeniyle son 1,5 ayda Trabzonda 160tan fazla kişi hayatını kaybetti. Kentte koronavirüs nedeniyle ise bin 600 kişinin öldüğü açıklandı.

"Delta varyantı çok daha hızlı yayılıyor"

İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, salgında yaşanan 4üncü dalgayı az hasarla geçirmeye çalıştıklarını ifade ederek "Bizi asıl şu anki dalgadaki durumumuz çok daha korkutuyor. 4üncü dalgadaki vefat sayımız 160’ın üzerinde oldu. Delta varyantı çok daha hızlı yayılıyor. İnsanların çok daha fazla kendini bırakması, kurallara uyulmaması süreci tetiklemiş olabilir" dedi. 

"Pik seviyelerine 4üncü veya 5inci haftalarda çıktık"

Daha önceki dalgalarda pik seviyelerine 4üncü veya 5inci haftalarda çıktıklarını sözlerine ekleyen Usta, şunları söyledi:

"Şimdi 6ncı, 7nci haftaya kadar uzamış durumda. 4üncü dalgada yaşanılan vaka sayılarına baktığımızda sürece göre çok daha uzun bir süreçten bahsediyoruz. Rakamlarımızı yaklaşık 20 Temmuz ile 10 Eylül olarak alırsak, bu süredeki vakalarımız olarak karşımıza çıkıyor. Aşağı yukarı 6 ile 7 haftalık bir süreç. Çocuklardan da etkilenenler oldu. Entübe olanlar da oldu, vefat edenler de oluyor. Sadece direkt Covid-19 olarak düşünmemek gerekiyor, belli hastalıkları olan çocuk olsun, erişkin olsun, bunların da Covid-19’dan etkilenimleri biraz daha fazla oluyor. Yoğun bakımda olan ve maalesef kaybettiğimiz çocuk ve büyüklerimiz oluyor" diye konuştu.

Trabzonda 4üncü dalganın halen devam ettiğini söyleyen Sağlık Müdürü Usta, aşı çağrısında yaptı.

Yorumlar (0)
26°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 05:11
Güneş 06:37
Öğle 13:04
İkindi 16:35
Akşam 19:21
Yatsı 20:42