Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet YILMAZ, diyanet kapsamında görevlendirlen Fahri Kuran kursu öğreticileri ile vekil imamların özlük haklarının iyileştirilmesi ve kadro taleplerine ilişkin son açıklamasında, şu an için böyle bir çalışmanın olmadığını belirtti. Fahri Kuran kursu öğreticilerine kadro verilmesi talebine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet YILMAZ'dan açıklaması şu şekilde;
''Diyanet İşleri Başkanlığının personel sayılarına ilişkin veriler, Başkanlığın internet sitesinde yer alan yıllık faaliyet raporlarında yer almaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 86 ncı maddesine göre ihtiyaca binaen vekaleten atamalar yapılabilmektedir. Vekaleten görev yapan personele ilişkin ödemeler, 657 sayılı Devlet Memurlan Kanununun 175 inci maddesi ile 17/4/2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında yer alan hükümler çerçevesinde yapılmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen faaliyetler kadrolu ve sözleşmeli personel vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Kadrolu ve sözleşmeli personel sayısının ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda geçici olarak görevlendirmeler yapılarak faaliyetlerin devamlılığı sağlanmaktadır.''

Diyanet-Sen ve Memur-Sen'den Kaymakam Akellere'e sert Tepki! Diyanet-Sen ve Memur-Sen'den Kaymakam Akellere'e sert Tepki!

EDİTÖRÜN NOTU: Bu açıklamaya göre, diyanet bünyesinde görevlendirilen Fahri Kuran kursu öğreticileri ile vekil imamların kadroya geçişi talebinin şu aşamada değerlendirilmediği ve konu hakkında herhangi bir çalışmanın olmadığı vurgulanıyor.