29.03.2023, 17:35

DEPREM YARDIMI ADİL PAYLAŞILMALI

Ülkemizde deprem sürecinde yardım yapan birçok kurum ve kuruluş oldu. Dernekler, vakıflar aktif rol aldı. Halkımız da gerek yakın çevresine gerekse vakıf ve dernekler üzerinden yardımlar yaptı. Kimisi de devletin yönlendirmesiyle AFAD, Kızılay gibi kuruluşlara yardım yaptı. Bu konuda gerek halkımız gerekse vakıf, dernek ve kuruluşlarımız aktif rol alarak yardım yapan hayırseverlerin yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdılar.

Ancak bazı konularda her zaman olduğu gibi istismarlar açıkça kendini gösterdi.

Yardımlarla ilgilenen öğretmen arkadaşımın uyarması ile bu konuda bazı uyarı ve tavsiyelerde bulunmak istedim.

Niyazi Gülekli hoca deprem döneminde çevresindeki insanlara yardım ederken, bazı ailelerin birçok dernekten, vakıftan yardım alırken, bazılarının ise hiç yardım alamadığını fark etmiş. Bu konuda benimle bilgi paylaşımı yaptığında, ben de gerekli bilgilendirmeyi ve çağrıyı yapmak istedim.

Adana Sivil İnisiyatif Meclisi Platformu kurucu genel sekreteryalığı yaptığım dönemde Hayrat Vakfı, Umut Kervanı gibi bazı vakıf ve dernekleri bir araya getirip listeleri karşılaştırma çalışması yapmıştık ve bundan güzel sonuç almıştık.

Dernekler, vakıflar ve diğer yardım kuruluşları bir araya gelerek kimlerin yardım listesinde yer aldığını karşılaştırmalı ve böylece birden çok yardım alanlar ve hiç yardım almayanlar karşılaştırılmalıdır. Bu vesileyle yardım almayanlara da yardım ulaştırılması söz konusu olacaktır.

Yine AFAD, Kızılay gibi devlet destekli ve yine devletin kendi bünyesinde yaptığı yardımlar da iyice incelenmeli, vakıflar üzerinden gerek kaymakamlık gerekse valilik bünyesinde sağlam çalışmalar yapılarak yardım adaleti bu anlamda sağlanmaya çalışılmalıdır.

Maalesef gerçekten ihtiyacı olduğu halde yardımlara ulaşamayanlar olduğu gibi ihtiyacı olmadığı halde yardımları istismar ederek ele geçirmeye çalışanlar da söz konusudur. Bunlar daha çok kul hakkı bilmeyen menfaatçi insanlardır.

Yapılacak sağlam bir liste kıyaslamasıyla gerek elektronik ortam gerekse doğrudan bir çalışma ile ihtiyaç sahiplerine adil bir şekilde yardımlar dağıtılmalıdır.

Böylece vatandaşın devlete devletin de vatandaşa yönelik kuracağı köprüde ciddi bir “Güven bağı” oluşacaktır.

Adnan Kalkan

[email protected]

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı