Whatsapp'a 5.5 milyon euro ceza

Sosyal medya platformu Whatsapp'a kullanıcıları kişisel verilerinin, "hizmet iyileştirmeleri ve güvenlik" sağlamak için kullanılmasına izin vermeye zorladığı gerekçesiyle 5.5 milyon euro para cezası verildi.

Dijital-Sosyal Medya 19.01.2023, 20:55
Whatsapp'a 5.5 milyon euro ceza

İrlandadaki Veri Koruma Komisyonu (DPC), ABD merkezli teknoloji şirketi Metaya ait sosyal medya platformu Whatsappa Avrupa Birliği (AB) gizlilik kurallarını ihlal ettiği için para cezası verdi. Komisyon, kullanıcıları kişisel verilerinin, "hizmet iyileştirmeleri ve güvenlik" sağlamak için kullanılmasına izin vermeye zorladığı gerekçesiyle sohbet uygulaması Whatsappa 5.5 milyon euro para cezası verdi. Komisyon ayrıca, Whatsapp davasıyla ilgili olarak şirketin veri işleme çalışmalarını 6 ay içerisinde AB gizlilik kurallarına uygun hale getirmesi talimatını da verdi.

Temyiz Mahkemesine başvurulacak

Whatsapp yetkilileri tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, haksız verilen kararın Temyiz Mahkemesine taşınacağı belirtilirken, "Uygulamanın çalışma şeklinin, hem teknik hem de yasal olarak uyumlu olduğuna inanıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Ceza yağdırmıştı

Eylül 2022de DPC, ABD merkezli teknoloji şirketi Metaya ait sosyal medya platformu Instagrama Genel Veri Koruma Yönetmeliğini (GDPR) ihlal ettiği gerekçesiyle 405 milyon euro tutarında para cezası vermişti. İddialara göre, Instagramın çocukların e-posta adreslerini ve telefon numaralarını yayınlaması da dahil olmak üzere, çocukların gizliliğini ihlal ettiği öne sürülmüştü. İrlanda Veri Koruma Komisyonundan bir sözcü tarafından yapılan açıklamada, "Nihai kararımızı geçen cuma günü aldık ve bu 405 milyon euroluk bir para cezasını içeriyor" denilmişti.

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı