Yargı, WhatsApp kararını verdi!

Yargı, WhatsApp kararını verdi!

Dijital-Sosyal Medya 10.07.2021, 23:24
Yargı, WhatsApp kararını verdi!

Ankara 4. İdare Mahkemesi, gizlilik politikasında güncellemeye giden WhatsApp hakkında Rekabet Kurulunun aldığı kararı haklı bularak, Facebookun yaptığı itirazları reddetti.

Gizlilik ilkesini güncelleyen ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yollayan WhatsAppın bu hamlesi uzun süre tartışılmıştı. Rekabet Kurulu ise güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı almış ve bu yöndeki uygulamalar durdurulmuştu.

Ankara 4. İdare Mahkemesi, WhatsAppın veri paylaşımını içeren güncellemesine ilişkin Rekabet Kurulunun aldığı geçici tedbir kararının yürütmesinin durdurulması için Facebookun yaptığı başvurunun reddine karar verdi.

NE OLMUŞTU?
Rekabet Kurulu tarafından da söz konusu güncellemeye ilişkin 11 Ocak 2021de geçici tedbir kararı alınarak, bu yöndeki uygulamalar durdurulmuştu.


Rekabet Kurulu kararının temelinde, WhatsApp verilerinin diğer Facebook şirket ürün ve verilerine bağlanması, Facebookun tüketici iletişim hizmetleri pazarındaki gücünü internet reklamcılığı alanındaki rakiplerinin faaliyetini zorlaştıracak şekilde kullanması, aşırı veri toplanması ve verinin başka hizmetler için kullanılmasının tüketicinin sömürülmesine yol açması gibi endişeler yer alıyordu.

Bu kararın ardından WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta 15 Mayıs 2021e kadar ertelenmişti.


Facebookun, Rekabet Kurulunun aldığı tedbir kararının yürütmesinin durdurulması talebi ise Ankara 4. İdare Mahkemesinin 7 Temmuzdaki kararıyla reddedildi. Böylece, Facebookun kullanım koşullarında bir değişikliğe gidememesi ve kullanıcı bilgilerini grup şirketleriyle paylaşamaması yönündeki tedbir kararına yargı da yeşil ışık yakmış oldu

KARAR

Yorumlar (0)
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 06 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı