Diyanetin Soruşturma Açtığı İmama Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sahip Çıktı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, İmam Halil Konakçı'nın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar nedeniyle soruşturma başlatması, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral'ın tepkisine yol açtı. Konakçı'nın ifadeleriyle ilgili yaşanan bu gelişme, sosyal medyada geniş yankı buldu.

Diyanet Personeli 15.08.2023, 22:11
Diyanetin Soruşturma Açtığı İmama Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sahip Çıktı

Diyanet İşleri Başkanlığının, İmam Halil Konakçının sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar nedeniyle soruşturma başlatması, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saralın tepkisine yol açtı. Konakçının ifadeleriyle ilgili yaşanan bu gelişme, sosyal medyada geniş yankı buldu.İmam Halil Konakçının sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar, kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Bu açıklamalar sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığının soruşturma başlatma kararı alması, konunun daha da büyümesine yol açtı. Konakçının ifadelerinin vatan, bayrak ve iman gibi kavramlarla bağdaşmayan unsurlar içerdiğine inanan kesimler, Diyanetin bu adımını olumlu karşılarken, bazı çevreler ise ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Oktay Saral, Diyanet İşleri Başkanlığının bu adımını eleştiren isimlerden biri oldu. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Saral, "Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerine sesleniyorum; Bazı ağzı ve kalbi bozuk insanların ifadelerini şahit tutarak söylemediği sözlerden dolayı imanına, vatanına ve bayrağına meftun olan yüzde yüz yerli Muhterem Halil Konakçı Hocaefendiye Onun imanı gibi kavi bir duruş sergileyerek sahip çıkınız." ifadelerini kullandı.


Saral, açıklamasının devamında, Diyanet İşleri Başkanlığının bu tutumuyla Halil Konakçı hocalarını töhmet altında bırakabileceği uyarısında bulundu. Ülkenin değerleriyle bağdaşmayan kişilere fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan Saral, "Bozacının şahidi şıracıdır, karnından konuşan ve asla bu ülkenin değerleriyle bağdaşmayan insan namzetlerine yol vermeyin, yoksa arkasını alamazsınız." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı