Mahkeme İlçe Müftüsünü Suçlu buldu

Elini uzatmadığı gerekçesi ile müftülük personeline hakaret ve küfür eden ilçe müftüsünü mahkeme hakaret suçundan suçlu bularak hüküm verdi.

Diyanet Personeli 08.02.2024, 14:58
Mahkeme İlçe Müftüsünü Suçlu buldu

Konuya ilişkin Diyanet Sen Tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Denizli Tavas İlçe Müftüsü, Kale ilçe Müftülüğüne ziyare gitmiş, dairede tesadüfen denk geldiği bir Din Görevlisinin elini sıkmak istemişti. Din Görevlisi ve aynı zamanda  Diyanet Sen üyesi olan S.Ö Tavas İlçe Müftüsü’nün Kale ilçe Müftülüğünde vekaleten görev yaptığı süreçte ki davranışları ve kişisel kırgınlığı dolayısıyla tepki olarak elini uzatmak istemiyor. Bunun neticesinde Tavas İlçe Müftüsü, Din görevlisi S.Ö’ye elini uzatmadığı gerekçesiyle şahitler huzurunda devlet memurunun vakarına yakışmayacak şekilde ağız dolusu hakaretler ve küfürler ediyor.

Bu olayın neticesinde hem mağdur/müşteki olan din görevlisi S.Ö’nün şikayeti, hem de sendikanın adli/idari girişimleri neticesinde kurum içi soruşturma açılmış lakin Müftü Beyin bir Din görevlisine alenen küfür ettiği şahitler ile kesinlik kazanmış olmasına rağmen idari soruşturmanın neticesi gizlenmiş sendikamızca yapılan başvurulara da bir cümle ile cevap verilerek olayların üstü kapatılmaya çalışılmıştır.

Kurumumuzun Sağlayamadığı Adaleti Denizli Kale Asliye Ceza Mahkemesi Sağladı

Sendikamız Hukuk Müşavirliği tarafından verilen hukuki destek ve din görevlisi S.Ö’nün başvuruları sonucunda adli süreç başlamış olup Denizli Kale Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Türk Ceza Kanununda düzenlenen hakaret suçundan dolayı Tavas ilçe müftüsü hakkında ceza verilmiştir.

Din görevlileri toplumun önderi yol göstereni, peygamber mesleğinin varisleridir. Hiçbir devlet görevlisinin bulunmadığı mezralardan metropol şehirlere kadar halkımıza din hizmeti sunmak için çabalayan din görevlilerimize yönelik gerek sosyal medya gerekse basın yayın organlarında yer alan saldırı dili bizleri üzerken bir de kurum amirleri tarafından hakaret ve saldırıya uğramaları kesinlikle kabul edilemez.

Makamı ve mevkisi her ne olursa olsun bir Müftü, bir din görevlisine küfür ve hakaret edemez. Diyanet-Sen ailesi olarak haksızlık yapan kişinin makamına, mevkisine bakmadan her türlü adaletsizliğin ve haksızlığın karşısında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Din görevlilerimiz sahipsiz değildir. Hangi makam ve mevkiden gelirse gelsin din görevlilerimize yapılan haksızlıklar karşısında susmayacağız. Hukuki çerçevede din görevlilerimizin hakkını savunmaya, onların yanında olmaya devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

Yorumlar (2)
tarık 3 hafta önce
Eskiden müftünün bir ağırlığı vardır, olgun insanlardan seçilirdi. Dönem öyle bir dönem ki müftüler bile ayarsızlaştı.
afy 3 hafta önce
müftüler sadece haklı olurlar ama her konuda onlar bilir onlar - kendilerine göre - asla hata yapmazlar . yapsalarda zaten önemsizdir. - onlara göre - din görevlisi ise zaten hatalarla doludur. bu kafalardan müftü değil insan bile olmaz ama maalesef çokça var.
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı