Üç Aylar Başlıyor! 2023 Dini Takvim Tarihleri

Üç Aylar Başlıyor! 2023 Dini Takvim Tarihlerini Ve Oruç Günlerini Not Edin

Diyanet Personeli 22.01.2023, 22:13
Üç Aylar Başlıyor! 2023 Dini Takvim Tarihleri

2023 Ocak ayı içerisinde bulunmamız ile birlikte üç ayların yani Recep ayının başlamasına da çok kısa bir süre kaldı. 23 Ocak 2023 Pazartesi itibarı ile Recep ayı girecek olmakla birlikte ilk geceden üç aylarda oruç tutmak isteyenlerin sahura kalkması gerekecek. Üç ayların başlamasıyla birlikte Ramazan ve oruç ayının da başlaması yaklaştı.

Her yıl İslam aleminde heyecanla beklenen üç aylar, 23 Ocak Pazartesi günü başlayacak. Recep ayının başlaması ile birlikte tüm dünyada Müslümanlar ibadet ve dua ile günlerini geçirecek olurken, sonrasında Şaban ve oruç ayı Ramazan ayı başlayacak.

Recep Ayında Hangi Günlerde Oruç Tutulabilir?

Alimler tarafından ifade edildiği üzere bolluk ve bereket ayı olarak nitelendirilen Recep ayında oruç tutarak sevap almak için hadislerden de aktarıldığı üzere belirli günler takip edilebilir. Hz. Muhammed (S.A.V.)’in Ramazan ayında farz olan oruç dışında diğer aylarda nafile oruç tuttuğu bilinirken, Recep ve Şaban aylarında daha fazla nafile oruç tuttuğu aktarılır.

Recep ayının ilk günü oruç tutulmasının büyük bir sevap olduğu ifade edilirken, ardından ilk 3 gününde oruç ile tamamlanması büyük sevap kazandırabilmektedir. Oruç tutmak için Recep ayının 13. günü olan 4 Şubat ve ardından 14. ile 15. günü olan 5-6 Şubat günlerinde de oruç tutulması faziletli olarak ifade edilir.

2023 Dini Takvim Günleri

2023 yılı için dini takvimi içerisinde ilk mübarek gün 23 Ocak Pazartesi üç ayların yani Recep ayının başlangıcı olurken, hafta içerisinde 26 Ocak Perşembe günü ise Regaip kandili kutlanacak. Devamında yıl içerisinde kullanılacak dini günler ise şu şekilde sıralanıyor.

  • 17 Şubat Cuma Miraç Kandili
  • 6 Mart Pazartesi Berat Kandili
  • 23 Mart Perşembe Ramazanın girişi
  • 17 Nisan Pazartesi Kadir Gecesi
  • 20-23 Nisan Ramazan Bayramı
  • 27 Haziran - 1 Temmuz Kurban Bayramı
  • 19 Temmuz Çarşamba Hicri Yılbaşı
  • 28 Temmuz Cuma Aşure Günü
  • 26 Eylül Salı Mevlit Kandili

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı