Emine Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres'le görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler'deki (BM) 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü özel oturumuna katılmak için geldiği New York'ta Genel Sekreter Antonio Guterres'le bir araya geldi.

Dünya 31.03.2023, 00:23
Emine Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres'le görüştü

New Yorktaki BM binasında gerçekleşen görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiyenin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal da katıldı. BM Genel Sekreteri Guterres, "Sıfır Atık Projesi, yalnızca bir çevre projesi değil, dünyayı ahlaklı davranmaya çağırdığınız bir sorumluluk hareketidir. İklim değişikliğiyle mücadeleye yaptığınız katkı çok değerli, çok teşekkür ederiz" açıklamasında bulundu. Türkiyenin liderliğinin önemli olduğuna işaret eden Guterres, Eylül ayında BMnin bin yıllık kalkınma hedeflerini açıklayacağını, Sıfır Atığın bu bağlamda önemli bir katkı sunacağına inandığını ifade etti.

Guterres, Erdoğana sıfır atık bağlamında kurulacak Danışma Kurulunun başkanlığını teklif etti. Bütün insani konularda Türkiyenin desteği ve çabasının görüldüğünü vurgulayan Guterres, "Sevgili Kardeşim Erdoğana selamlarımı iletin." ifadelerini kullandı. Emine Erdoğan ise Sıfır Atık Projesinin çevre konusunda önemli bir çözüm olacağına inandığını, BMnin sıfır atık konusunda ülkelerin birleşeceği önemli bir çatı olduğunu söyledi.

BMye Türkiyede 6 Şubatta Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından sağladığı destek için teşekkürlerini ileten Erdoğan, Genel Sekreteri 31 Ekimde İstanbulda gerçekleşecek olan BM-Habitatın Dünya Şehirler Gününe davet etti.

Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Mayıs 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı