Türk Eğitim SEN’ den dikkat çeken açıklama! Öğretmene rotasyon tarihine gönderme yapıldı! Türk Eğitim SEN’ den dikkat çeken açıklama! Öğretmene rotasyon tarihine gönderme yapıldı!

31 Mart yerel seçimlerle alakalı süreç devam ederken sandık başkanı ve memur Üyeler de belli olmaya başladı.

Genellikle öğretmenlerin görev aldığı seçimde, önümüzdeki hafta içinde Seçim seminer toplantıları yapılacak.

Sandık görevlisi olan öğretmenler seçim toplantılarına katılarak bilgi alacaklar fakat bu seminerlere katılan öğretmenlerin o gün okuldaki ek ders ücretleri ödenmeyecek. bu durumla ilgili olarak eğitim birsen’den önemli bir açıklama geldi.

Sendika tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

''Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, mahalli idareler seçimlerinde sandık kurullarında ve il/ilçe seçim kurullarında görevli olmaları nedeniyle zorunlu olarak eğitime tâbi tutulmalarından dolayı yönetim/ders görevini ifa edemeyen yönetici ve öğretmenlerin, bu sürelerdeki ders görevlerinin yapılmış sayılarak ek ders ücretlerinin ödenmesi konusunda görüş verilmesini talep ettik.

Bakanlık kadrolarında görev yapan yönetici ve öğretmenlere ek ders ücreti ödenebilmesi, ders görevin fiilen yapılmış olması veya Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16. maddesinde belirlenen durumlarla sınırlı olarak ders görevinin yapılmış sayılmasına bağlı bulunmaktadır.

Kararın anılan 16. maddesi hükmü gereğince, bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, seçim çalışmaları nedeniyle seçim kurulları tarafından verilen kurslara (sandık kurullarında zorunlu görevlendirme nedeniyle) katıldıkları günlerde aylık ve ek ders ücreti karşılığı ders görevlerini yapmış sayılmaları gerekmektedir.

Bu nedenle, 31.03.2024 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimlerinde sandık kurullarında ve il/ilçe seçim kurullarında görevli olmaları nedeniyle zorunlu olarak eğitime tâbi tutulmalarından dolayı yönetim/ders görevini ifa edemeyen yönetici ve öğretmenlerin, bu sürelere rastlayan aylık karşılığı ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılarak söz konusu tarihlere ilişkin ek ders ücretlerinin ödenmesi yönünde bir görüş yazısı düzenlenmelidir. ''