Bilindiği üzere Milli Eğitim Şube Müdürleri, Başöğretmenlik ve Uzman Öğretmenlik ünvanlarından faydalanmadığı için maddi kayıp yaşıyorlar.

Şube müdürü olmadan önce, öğretmen ve okul müdürü iken uzman ve başöğretmen tazminatı alan müdürler, şube müdürü olarak göreve başladıklarında uzman öğretmenlik tazminatından faydalanamamakta ve her ay 5-10 bin TL arası maddi kayıp yaşamaktadır.

Bu durumda pek çoğu, öğretmenlik ve okul müdürlüğüne geçiş yapmaktadır. Bazı şube müdürleri ise seslerini duyurabilmek adına üyesi oldukları yetkili sendika Eğitim Bir-Sen'den istifa etmektedir. Son olarak sitemize ulaşan bilgilere göre Erzurum'da aynı ilçede 4 şube müdürü Eğitim Bir-Sen den istifa etmiş ve istifaların devamının geleceği yönünde sitemize bilgi akışı olmuştur.

İl içi atamalarına proje okullarının da açılmasına ilişkin açıklama İl içi atamalarına proje okullarının da açılmasına ilişkin açıklama

Özetle; Okul müdürleri ve öğretmenlerden daha düşük ücret alan Milli Eğitim Şube Müdürleri önümüzdeki günlerde açıklanacak Öğretmenlik Meslek Kanunu ile uzman ve başöğretmen haklarından faydalanmak ya da mali durumlarına katkı sağlayacak düzenlemelerin kanunda yer almasını istemektedirler.

Editör: Serhat SALİMOĞLU