Efsane Okul Müdürü Hayatını Kaybetti

Tam 41 yıl boyunca aynı okulda görev yaparak rekor kıran Nurettin Uzun'un vefatı Sultangazi'de hüzne neden oldu. Uzun'un cenaze namazı öncesi isminin verildiği okulda tören düzenlenecek.

Eğitim 26.03.2023, 22:11
Efsane Okul Müdürü Hayatını Kaybetti

İstanbulun Sultangazi ilçesinde yer alan Eski Habibler Mahallesinde bir ilkokula ismini veren Nurettin Uzun 83 yaşında yaşamını yitirdi. Bir süredir hasta olan emektar öğretmen 25 mart cumartesi günü İstanbuldaki evinde hayatını kaybetti.

Nurettin Uzunun cenazesi bugün Habibler Merkez Camiinde ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Sultangazi Yayla Mezarlığında toprağa verilecek. Uzunun cenaze namazı öncesi isminin verildiği okulda bir de tören düzenlenecek.

41 YIL BOYUNCA AYNI OKULDA ÖĞRETMENLİK VE MÜDÜRLÜK YAPTI

Emekli oduğu 2002 yılına kadar tam 41 yıl boyunca Habibler İlköğretim Okulunda görev yapan Nurettin Uzun, aynı evde dede, oğul ve torun olmak üzere 3 kuşak mezun etti. 24 Kasım 1990 yılında yılın öğretmeni seçildi. 

HALK İMZA TOPLAYARAK TAYİNİNİ ENGELLEDİ

Göreve başladıktan altı yıl sonra müdür olan ve bu okuldan bir daha ayrılmayan Uzun, birkaç kez tayinini ve emekliliğini istemiş. Ancak Habibler halkı imza toplayarak bunu engellemiş.

Nurettin Uzun emekliye ayrıldıktan sonra Habibler İlköğretim Okulunun ismi Nurettin Uzun İlköğretim Okulu olarak değiştirildi.

İlkokul ve ortaokulların ayrılmasının ardından Eski Habibler Mahallesinde Nurettin Uzun İlköğretim Okulundan ayrı olarak bir de yeniden inşa edilen Nurettin Uzun Ortaokulu hizmet vermeye başladı.

Nurettin Uzun İlköğretim Okulunun bitişiğinde bulunan Sultangazi Belediyesi hizmet binasına da Nurettin Uzunun ismi verildi.


NURETTİN UZUN KİMDİR?

1940 yılında Erzincan-Kemaliye ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Sivas Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. 31 Ekim 1961 yılında Habibler Köyü İlkokulunda göreve başladı. Nurettin Uzun sadece iki derslikli, iki öğretmenli, 90 öğrencili ve 500 nüfuslu bir köy olan Habiblerde halk ile öyle kaynaştı ki halkın arasından biri oldu. Eşi Aysel Hanım’ın köy halkına dikiş nakış kursları açmasıyla maddi açıdan aile bütçelerine katkıları oldu.


YENİ OKULUN VE CAMİNİN YAPILMASINDA ÖNEMLİ ROL OYNADI


Nurettin Uzun yeni okulun yapımında, caminin yapımında, özellikle minarenin yapımında büyük görevler üstlendi. Kendisinin azmi, çalışması halkın ona olan bağlılığını arttırdı.

haber7.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Mayıs 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı