Eğitim Sen: Öğretmen açıklarını tamamlayın

5 Ekim Dünya Öğretmenler gününde açıklama yapan Eğitim Sen, Türkiye'nin imzası bulunan “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”ne uyulmasını ve öğretmen açıklarının tamamlanmasını istedi.

Eğitim 06.10.2023, 18:49
Eğitim Sen: Öğretmen açıklarını tamamlayın

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününde sendika genel merkezinde açıklama yaptı. Prof. Dr. Nejla Kurul, “Eğitimde yaşanan nitelik bozulmasının temel nedenlerinden birisi de öğretmen alımında güvencesiz istihdam politikalarının benimsenmesidir. Kadrolu olarak atanmak isteyen öğretmen arkadaşlarımızın talepleri yerine getirilmeli, yapısal bir sorun haline gelen öğretmen açıklarını kapatmak için gerekli adımlar derhal atılmalıdır” diye konuştu.

Öğretmenleri ve tüm eğitim emekçilerini doğrudan ilgilendiren uluslararası belgelerin en kapsayıcısı olan “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”nin 5 Ekim 1966’da Paris’te yapılan hükümetler arası özel konferansta ortak belge olarak oybirliği ile kabul edilği sözleri ile açıklamaya başlayan Prof. Dr. Nejla Kurul, “Bu nedenle 5 Ekim tarihi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından 1994 yılında “Dünya Öğretmenler Günü” olarak ilan edilmiştir” dedi. Türkiye’den sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonaline üye yüzden fazla ülkede 5 Ekim’in eş zamanlı olarak kutlandığını hatırlatan Kurul, “Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan bu tarihi karar, öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olmuştur. 5 Ekim 2023’ün teması Eğitim Enternasyonali tarafından ‘Hedeflediğimiz eğitim için öğretmenlere ihtiyacımız var. Öğretmen açığını kapatmak küresel bir zorunluluktur’ olarak benimsenmiştir” dedi.

TÜRKİYE “STATÜ’YE” DAİR YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR

Öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olan ve 5 Ekim’in Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına vesile olan Tavsiye ile öğretmenlerin sadece okulda değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önem uluslararası düzeyde belgelendiğini ifade eden Kurul, “ ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’, öğretmenlerin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlarken, aynı zamanda uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşımaktadır. Tavsiye, Türkiye tarafından da kabul edilen ve altına imza atılan bir belge olmasına rağmen, Türkiye yıllardır yükümlülüklerini yerine getirmemektedir. Türkiye’nin öğretmenleri, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, özlük haklarını zayıflatan, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren politika ve uygulamalarla karşılamaktadır” diye konuştu.

“5 EKİM HAKLARIMIZ İÇİN MÜCADELE GÜNÜDÜR”

Eğitim ve bilim emekçileri açısından 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nün sadece ‘kutlanan’ bir gün değil, eğitim emekçilerinin uluslararası alanda birlik ve dayanışmasının simgesi olan evrensel anlamda bir mücadele günü olduğunu söyleyen Kurul, “Sendikamız yıllardır sadece öğretmenlerin değil, eğitim kurumlarında çalışan tüm eğitim ve bilim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Eğitim hizmetlerinin yürütülmesinde büyük emekleri olan, ancak diğer eğitim emekçileri ile eşit haklara sahip olmayan çalışma arkadaşlarımız, kendilerine yüklenen her türlü angaryayı, tartışmasız yerine getirmek zorunda bırakılmaktadır. Oysa onların emeği ve alın teri olmaksızın okullarımızın, üniversitelerimizin, diğer eğitim kurumlarının nitelikli kamu hizmeti üretmesi mümkün değildir. Nitelikli eğitim için öğretmenler kadar emeği olan idari ve teknik personel, yardımcı hizmetliler sınıfı ve 4-B statüsünde çalışan eğitim emekçilerinin hakları ve talepleri dikkate alınmalıdır” dedi.

İLK OLARAK ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLER SORUNU ÇÖZÜLMELİ

“Eğitim Enternasyonali’nin de vurguladığı gibi nitelikli bir eğitimin gerçekleştirilebilmesi için öğretmenlerin yetiştirilme ve atanmaları sürecinin planlı bir şekilde işletilmesi ve öğretmen açıklarının ivedilikle kapatılması gerekmektedir” diyen Kurul, bunun ilk adımı olarak ataması yapılmayan öğretmenler sorunun çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Öğretmenler arasında kadrolu, sözleşmeli ya da ücretli öğretmen ayrımı yapılmasının doğru olmadığını bir kez daha hatırlatan Kurul, “Eğitimde yaşanan nitelik bozulmasının temel nedenlerinden birisi de öğretmen alımında güvencesiz istihdam politikalarının benimsenmesidir. Kadrolu olarak atanmak isteyen öğretmen arkadaşlarımızın talepleri yerine getirilmeli, yapısal bir sorun haline gelen öğretmen açıklarını kapatmak için gerekli adımlar derhal atılmalıdır.” diye konuştu.

Evrensel 

Yorumlar (1)
öğretmen 2 ay önce
ülkede öğretmen açığı yokki. batıya yığılıp il emrinde oturarak,maaş karşılığını bile doldurmadan maaş alan öğretmenler yüzünden mağdur olan doğu var.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı