Karne gününde velilere tavsiyeler

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında eğitim gören 20 milyonu aşkın öğrenci, yarın karne alarak 16 gün sürecek yarıyıl tatiline girecek.

Eğitim 18.01.2024, 23:13
Karne gününde velilere tavsiyeler

Çocuklara “tatili” hatırlatan bu önemli günde, rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, karne gününde velilerin neler yapması gerektiğine dair tavsiyelerde bulundu. “Unutmayalım ki eğitim hayatı sadece karneden ibaret değildir. Şimdi yapılacak yanlış davranışlar, öğrencinin gelecek eğitim hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle velilerimiz öğrencilerimize olumlu geri bildirimler vererek hem öz saygıları hem de akademik hayatları için destekleyici adımlar atmalıdır.” diyen Akyavaş’ın uyarı ve önerilerinden bazıları şöyle:

PAHALI HEDİYELER MARİFET DEĞİL
E-okuldan dönem içinde not takibi yapılmalı, notlar hakkında konuşma karne gününe bırakılmamalı. Velilerimiz düzenli olarak öğrencinin e-okul hesabını kontrol ederek öğrencinin akademik takibini yapması ve kötü notlar üzerine yapılacak konuşmaları karne gününe bırakmamalıdır.

Karneye sakin bir aile ortamında bakılıp başarılar çok abartılmamalı; başarısızlıklarından dolayı ise öğrenci etiketlenmemelidir. Karnedeki iyi notları için pahalı hediyeler alınan, karnesi tüm akrabalara gösterilen ve sosyal medyada paylaşılan çocuğun gözünde, başarı bir araç olmaktan çıkarak aile içinde onaylanma ya da sevilme nedeni haline gelir.

TEK KABAHATLİ ÖĞRENCİ DEĞİL
Düşük notların nedenini sadece öğrenciye yüklemeyin. İçsel ve dışsal faktörlerin bu noktada etkili olabileceğini unutmayın. Bilinçsiz sosyal medya kullanımı, derslere ilgisiz arkadaş ortamı, öğretmenle arasındaki iletişimsizlik veya çatışmalar gibi dış engellerle baş edebilmesi için onu dinleyerek sorunlarına çözüm üretebilirsiniz. Başarılı olamamanın altında dikkat eksikliği, odaklanma süresinin azlığı, çok yönlülük, unutkanlık, program yapamama, işlenen konuların zor gelmesi ya da ilgisini çekmiyor olması gibi iç engeller de olabilir. Öğretmeniyle ve okulun rehberlik servisiyle görüşülüp ona göre adımlar atılmalıdır.

Karne nasıl gelirse gelsin tatil hakkı öğrencinin elinden alınmamalıdır. Öğrencilerimizin tatilde bolca dinlenmelerini ve hobileriyle uğraşmalarını sağlamalıyız. Öğrenci 1. dönemdeki eksiklerini kapatmak bazı çalışmalar yapabilir, ancak önemli olan dinlenmek, hobilerle ilgilenmek, aile ve arkadaşlarla geçirilen güzel zamanları artırmaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı