Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları köy yaşam merkezlerinde eğitim alıyor

GÜL ÇİÇEĞİ HASADI İÇİN ISPARTA’YA GELEN MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN ÇOCUKLARI KENDİLERİ İÇİN AÇILAN KÖY YAŞAM MERKEZLERİNDE EĞİTİM ALIYOR. YAKLAŞIK 350 ÖĞRENCİ, GÜL ÇİÇEĞİ HASADI BİTENE KADAR KÖY YAŞAM MERKEZLERİNDE SOSYAL FAALİYETLERE VE ETKİNLİKLERE KATILIYOR.

Eğitim 03.06.2023, 09:51
Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları köy yaşam merkezlerinde eğitim alıyor

Gül çiçeği hasadı için Isparta’ya gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocukları kendileri için açılan köy yaşam merkezlerinde eğitim alıyor. Yaklaşık 350 öğrenci, gül çiçeği hasadı bitene kadar köy yaşam merkezlerinde sosyal faaliyetlere ve etkinliklere katılıyor.

Dünyanın gül yağı ihtiyacının yüzde 65’ini karşılayan Isparta’da gül çiçeği hasadı başladı. Gül bahçelerinde çalışmak üzere Şanlıurfa ve Hatay illerinden Isparta’ya gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocukları için, Isparta Valiliği öncülüğünde Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından köy yaşam merkezleri açıldı.

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Tepecik köyünde açılan köy yaşam merkezinde, mevsimlik tarım işçilerinin 0-3 ve 0-6 yaş grubundaki çocuklarına yönelik eğitim çalışmaları yapılıyor. Çocuklar, gül çiçeği hasadı bitene kadar köy yaşam merkezindeki öğretmenler eşliğinde çeşitli aktivite ve etkinliklere katılarak eğlenceli vakit geçiriyor.

Gül çiçeği hasadı boyunca köy yaşam merkezinde yaklaşık 350 öğrencinin eğitim alacağını belirten Milli Eğitim İl Müdürü Erhan Baydur, “Keçiborlu ilçemizde açmış olduğumuz 3 tane köy yaşam merkezine bağlı olarak mevsimlik tarım işçilerimizin çocuklarının eğitimlerini aldığı yerdeyiz. Bu yıl Mayıs ayında başlayan ve Haziran ayının sonuna kadar devam edecek gül hasat sezonunda mevsimlik işçilerimizin çocuklarına yönelik eğitimleri devam ettiriyoruz. Örgün eğitimde olan çocuklarımız köylerimizde bulunan okullarında eğitim öğretime dahil ediyoruz. Ondan sonraki süreçlerde yine köy yaşam merkezlerinde sosyal faaliyetlere ve etkinliklere katılıyorlar. Örgün öğretimle birlikte 0-3 ve 0-6 yaş, örgün dışı okul öncesi eğitim alan toplam 350 öğrencimiz şu anda mevsimlik işçi vatandaşlarımızın çocukları eğitim öğretim görüyor köy yaşam merkezlerimizde” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı