ÖĞRENCİLERE ŞOK KDV BORCU

Velilere KDV Borcu Şoku!

Eğitim 08.10.2023, 18:10
ÖĞRENCİLERE ŞOK KDV BORCU

Kreşten üniversiteye kadar çocuğunu özel okullarda okutan velilere, ilave KDV borcunu ödemeleri için okul yönetimlerinden yazı gönderildi. Veliler şaşkın…


Seçimlerin ardından bütçeye kaynak sağlamak için KDV oranlarında yapılan artışlar okul ücretlerine ilave zam olarak yansımaya başladı.

7 Temmuzda Cumhurbaşkanı Kararıyla eğitim hizmetlerine uygulanan KDV oranı yüzde 8den yüzde 10a yükseltilmişti. KDVdeki bu artış çocuklarını özel okullarda okutan velilere yüklü miktarlarda ilave KDV borcu çıkmasına yol açtı.

Okul yöneticilerinin velilerden talep ettiği KDV farkı özel okulun yıllık ücretine ve aylık taksit tutarlarına göre değişiyor. Velilere gönderilen yazıda, öğrenci başına 7 bin lirayı bulan KDV farklarının okula kalmayacağı, Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) gönderileceği bilgisi verildi.


2 PUANLIK KDV ARTIŞI
KDV oranları, 7 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla 2şer puan artırıldı. Bu kararla genel KDV oranı yüzde 18den yüzde 20ye, yüzde 8 olan indirimli KDV oranı da yüzde 10a yükseltildi.

Bu kararla birlikte eğitim hizmetlerine uygulanan KDV de yüzde 10a çıkarılmış oldu. Ancak özel okullarda okul ücretlerinin ağırlıklı olarak yıllar öncesinden belirlenip ileriki yıllara yönelik otomatik artışlara bağlanmış olması ile faturaların taksit ödemelerinden sonra kesilmesi velilerin sürpriz borçlarla karşılaşmasına yol açtı.

Okul yönetimleri, okulların açılıp taksit ödemelerinin başlamasıyla birlikte yeni faturaları yüzde 8 yerine yüzde 10 KDV ilave ederek kesmek zorunda kaldı. Bu da ortaya, daha önce üzerinde anlaşılıp karara varılmış okul ücretlerinin KDV kaynaklı yükselmesine yol açtı. Okul ücretini taksitli ödeyen veliler, önümüzdeki aylarda ödeyecekleri her taksitten sonra ilave olarak KDV farkını da yatırmak zorunda kalacaklar.

PANDEMİDE İADE YAPILMIŞTI
Velilerin ödeyeceği 2 puanlık KDV farkı okul ücretine göre değişiyor. Örneğin okul ücreti yıllık 100 bin lira olan veliler bin 683 lira, 300 bin lira olanlar 5 bin 50 lira KDV farkı ödemek zorunda kalacaklar.


Velilere gönderilen yazıda, daha önce pandemi nedeniyle KDVnin yüzde 8den yüzde 1e düşürüldüğü, aradaki farkın o dönemde çocuklarını okulda okutan velilere iade edildiği bilgisi de paylaşıldı. Bununla birlikte evlere gönderilen borç yazıları velilerle okul yönetimleri arasında gerginliklere yol açtı.

Kaynak:sozcu.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı