Uluslararası öğrenciler Türkçe öğreniyor, en çok bu bölümleri tercih ediyor

325 BİN ULUSLARARASI ÖĞRENCİ, ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALMAK İÇİN TÜRKİYE'DE BULUNUYOR. EN FAZLA ÖĞRENCİ İSE TÜRKİ CUMHURİYETLER İLE ORTADOĞU VE AFRİKA'DAN GELİYOR. 20 YIL ÖNCE 10 BİNLERLE ANILAN ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISININ YÜZBİNLERE ÇIKTIĞINI BELİRTEN BU-TÖMER MÜDÜRÜ KEMAL MUTLU, “TÜRKÇE SON YILLARDA ULUSLARARASI ARENADA ÖNEMLİ BİR DİL HALİNE GELDİ. GELEN ÖĞRENCİLER TÜRKÇE ÖĞRENİYOR VE EN ÇOĞUNLUKLA TIP, DİŞ HEKİMLİĞİ, FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON, İŞLETME, MÜTERCİM TERCÜMANLIK, TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE MODA TASARIMI BÖLÜMLERİNİ TERCİH EDİYOR” DEDİ.

Eğitim 11.08.2023, 13:51
Uluslararası öğrenciler Türkçe öğreniyor, en çok bu bölümleri tercih ediyor

Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrenciler Türkçeye de ilgi gösterirken, çoğunlukla tıp, diş hekimliği, fizik tedavi ve rehabilitasyon, işletme, mütercim tercümanlık, turizm işletmeciliği ve moda tasarımı bölümlerini tercih ediyor.

Türkiye’de 325 bin uluslararası öğrenci üniversite eğitimi görüyor. Dünyada uluslararası öğrencilerin dolaşım sayısı 6 milyonu aşıyor ve en fazla öğrenciyi 1 milyon ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ağırlıyor. Türkiye’ye en fazla öğrenci ise Türki Cumhuriyetler ile Ortadoğu ve Afrika’dan geliyor. 20 yıl önce on binlerle anılan uluslararası öğrenci sayısının yüzbinlere çıktığını belirten Beykent Üniversitesi BU-TÖMER Müdürü Kemal Mutlu, “Türkçe son yıllarda uluslararası arenada önemli bir dil haline geldi. Bunun sebepleri arasında ekonomik, askeri, siyasi, politik ve eğitim gibi faktörler yer alıyor. Bu durum uluslararası öğrenciler başta olmak üzere Türkiye’de staj yapmak veya çalışmak isteyenlerin Türkçe öğrenmesine sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin tercih ettiği bölümler hakkında bilgi veren Mutlu, “Tüm dünyada Türkçe öğrenmek isteyen herkese Türkçemizi en çağdaş metot ve öğretim teknikleriyle öğretmeyi ilke edinmiş bir uygulama ve araştırma merkeziyiz. Gelen öğrenciler Türkçe öğreniyor ve en çoğunlukla tıp, diş hekimliği, fizik tedavi ve rehabilitasyon, işletme, mütercim tercümanlık, turizm işletmeciliği ve moda tasarımı bölümlerini tercih ediyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 03 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı