Üniversite adaylarına son 15 gün tavsiyeleri

YKS’YE SAYILI GÜNLER KALA ÖĞRENCİLERLE SON TAVSİYELERİNİ PAYLAŞAN KARİYER UZMANI SEDA KAHRAMAN, “MOTİVASYON SAĞLAMASI ADINA, KARİYER PLANLAMASI İÇİN BÖLÜM VE ÜNİVERSİTE ARAŞTIRMASINA BAŞLAYIN” DEDİ.

Eğitim 05.06.2023, 10:36
Üniversite adaylarına son 15 gün tavsiyeleri

YKS’ye sayılı günler kala öğrencilerle son tavsiyelerini paylaşan Kariyer Uzmanı Seda Kahraman, “Motivasyon sağlaması adına, kariyer planlaması için bölüm ve üniversite araştırmasına başlayın” dedi.

YKS sınavına 2 hafta zaman kaldı. Konu çalışmalarının sona erdiği, eksik konuların kısaca gözden geçirilip deneme sınavlarının yoğunlaştığı bu dönemde aday öğrenciler neler yapmalı? Altınbaş Üniversitesi Kariyer Uzmanı ve Orta Öğretim Destek Birimi Yöneticisi Seda Kahraman da üniversite adaylarının hayallerindeki meslek için uygun bölüm ve üniversiteleri araştırmalarının, sınav için kendilerine motivasyon sağlayacağını söyleyerek son günler için tavsiyelerde bulundu.

“Aday öğrenciler hayaline gidecek bölümleri araştırmalı, bu bölümlerin hangi üniversitelerde olduğu konusunda bilgi edinmeli” diyerek önerilerini sıralayan Seda Kahraman, “Hayalindeki bölümü belirleyen aday öğrenci, bu bölümün devlet üniversitesinde mi, vakıf üniversitesinde mi yoksa her ikisinde de mi okunabileceği konusunda araştırma yapmalı. Araştırdığı üniversitelerin; akademik kadrosu, bölümdeki başarısı, sosyal aktivitelere verdiği önem, ücret politikası, bursluluk çeşitleri, şehrin kendisine göre yaşanabilir olması gibi kriterlerine dikkat ederek tercih edebileceği üniversiteleri bir şablon halinde belirlemelidir. Böylece aday öğrenci tercih sürecine daha hazırlıklı bir şekilde başlamış olacaktır” dedi.

“Yoğun çalışma yerini zaman zaman aktif dinlemeye bırakmalı”

Kahraman ayrıca “Kalan kısa sürede yoğun çalışma temposu yerini zaman zaman aktif dinlenmeye bırakmalı, bir konunun bütünlüğünü çalışmak yerine o konunun yalnızca bilinmeyen kısımları kısaca gözden geçirilmeli. Havaların ısınmasıyla birlikte dış mekanlarda zaman geçirilmeli, motivasyonu düşürecek iletişimden kaçınılmalıdır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı