YÖK'ten YKS açıklaması!

YÖK'ten YKS açıklaması! Adaylar için 12. sınıf ikinci dönem müfredatından muaf kararı

Eğitim 09.03.2023, 15:41
YÖK'ten YKS açıklaması!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite adaylarının 17-18 Haziran 2023’de yapılacak YKS’de 12. sınıf ikinci dönem müfredatından muaf tutulmasına karar verdi. YÖK’ün konuya ilişkin kararı ÖSYM’ye bildirilerek uygulamaya konuldu.
 

YÖKten konuya ilişkin yapılan açıklamada, 6 Şubatta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin sadece bölgedeki öğrencileri değil tüm Türkiyedeki ortaöğretim öğrencilerini etkilediğine işaret edildi. Bu gerekçeyle YKS ile ilgili durum değerlendirmesi yapılarak bu kararın alındığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Bilindiği üzere 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 45inci maddesi uyarınca yükseköğretim kurumlarına giriş ve yerleştirme işlemleri, imkan ve fırsat eşitliğini sağlayacak tedbirleri de alarak Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen usul ve esaslara göre yapılmaktadır. Kurulumuz kanunun kendisine verdiği yetkiyi kullanmak suretiyle ülkemizde yaşanan bu olağanüstü şartları da göz önünde bulundurarak, ortaöğretim kurumlarında devam etmekte olan 12. sınıf ikinci dönemi öğrenimine ilişkin müfredattan öğrencilerimizi muaf tutarak 2023 YKSde soru sorulmamasına karar vermiştir. Alınan karar ÖSYMye bildirilerek uygulamaya konulmuştur.”

Huzeyfe Tarık Yaman

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 31 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı