2023 Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret 3.toplantıda BELLİ OLDU MU?

Milyonlar bu habere kitlendi. Yıl sonu yaklaşırken akıllarda olan tek soru Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. toplantısı sona erdi. TÜRK-İŞ asgari ücret için talep ettiği rakamı açıkladı. İşte son durum...

Ekonomi 20.12.2022, 22:23
2023 Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret 3.toplantıda BELLİ OLDU MU?

2023 Asgari ücret ne kadar OLDU? Asgari ücret 3.toplantıda belli oldu mu?

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için çalışmalarını sürdüren Asgari Ücret Tespit Komisyonunun üçüncü toplantısı sona erdi. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında toplandı. Bugün üçüncü toplantısını yapan komisyonda işveren heyetine Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı. 

TÜRK-İŞ 9 BİN LİRA TALEP ETTİ!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonunun üçüncü toplantısı sona erdi. Bakanlıkta gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantı sonrasında ise herhangi bir asgari ücret rakamı açıklanmadı. Toplantının yaklaşık son yarım saatinde salonda bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergül Atalay toplantı sonrasında basın açıklaması yaptı. Atalay, “20 gündür süren bir süreç arkadaşlar bugün üçüncü toplantıyı yaptılar. Bir saat evvel beni de buraya çağırdılar. Türk-İşin resmi teklifi 9 bin liradır” diye konuştu.

Bakan Bilginden asgari ücret açıklaması

Asgari ücrete ilişkin kısaca açıklamalarda bulunan Bilgin,  Ankarada gerçekleşecek asgari ücret toplasında çalışanları, emekçileri enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini bildirerek, "Şu gerçeği unutmayacağız, enflasyonunun karşısında, enflasyonun tahribatına uğramış insanlarımız, emekçilerimiz, çalışanlarımız, işsizlerimiz var. Bütün yardım almak durumunda olan, çalışamayan aileler var. Onların hepsine Türk devleti kendi şefkatli elini uzatıyor.

Doğal gaz yardımından tutun, yakıt, yiyecek, giyecek yardımına kadar insanların her derdine koşan, sosyal devlet kimliğini ortaya koyan bur Türk devleti var. Öte taraftan biz çalışanlarımızı, emekçilerimizi asgari ücret politikamızla enflasyonun tahribatına karşı koruyacak tedbirlerimizi alıyoruz. Yarın da Ankarada asgari ücret toplantısının 3üncüsünü yapacağız inşallah orada demekçilerimizi enflasyonun yıkıcı etkisine karşı koruyacak bir ücret seviyesinde bir uzlaşmaya varacağımızı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Kamuoyunun ortak asgari ücret beklentisi 7 bin 845 TL oldu

İşçi, işveren ve farklı mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyuna 2023 yılı asgari ücret beklentisinin sorulması üzerine işçilerin asgari ücret beklentisi 7 bin 500 TLnin üzerindeyken, işverenlerin asgari ücret beklentisi 7 bin TL oldu. İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun ortak beklentisi ise 7 bin 845 TL oldu. Asgari ücretle çalıştığını belirten işçilerin asgari ücretten beklentisi de ortalama 7 bin 630 TL olarak hesaplandı.

İşverenlerin yüzde 68,8i asgari ücretin artırılmasının işsizlik oranını da artıracağını düşünüyor

Asgari ücretin artırılacak olması ile birlikte işsizlik oranı da artar mı? sorusunun sorulduğu araştırmada, katılımcıların yüzde 55i asgari ücretin artırılmasının işsizliği artıracağı, yüzde 45i ise artırmayacağı yanıtını verdi. İşverenlerin yüzde 68,8i asgari ücretin artırılmasının işsizlik oranını da artıracağını düşündüğünü dile getirdi.

İşçilerin yüzde 80,4ü asgari ücretle ilgili açıklamaları takip ediyor

‘Asgari ücretle ilgili açıklamaları takip ediyor musunuz? sorusu üzerine işçilerin yüzde 80,4ü açıklamaları takip ettiği, yüzde 19,6sı takip etmediği cevabını verdi. İşverenlerin ise yüzde 81,9u açıklamaları takip ettiği, yüzde 18,1i takip etmediği yanıtını verdi. Ne işçi ne işveren olan kamuoyunu oluşturan vatandaşlar ise bu soru üzerine yüzde 79,5i asgari ücretle ilgili açıklamaları takip ettiğini, yüzde 20,5i ise takip etmediğini ifade etti.

ASGARİ ÜCRET 2022DE NE KADAR OLMUŞTU?

Asgari ücret önce Ocak 2022de yüzde 50,5 artışla 2.825,90 TLden 4.253,40 TL olmuştu. Bu zam oranı yarım asrın en büyük artışı olurken, küresel enflasyonun çalışanların alım gücünü tahrip etmesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın talimatlarıyla asgari ücrete Temmuz zammı yapıldı. Asgari ücret Temmuz ayında yaklaşık yüz 30 artışla net 5.500,35 TL oldu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı