Akaryakıt fiyatlarına 9 TL zam gelecek mi?

Akaryakıt fiyatlarına gelmesi iddia edilen 9 TL’lik zam gelecek mi? İşte Bakan Mehmet Şimşek’in açıklamaları!

Ekonomi 04.12.2023, 21:48
Akaryakıt fiyatlarına 9 TL zam gelecek mi?

Geçtiğimiz haftalarda Gazeteci Turhan Bozkurt’un akaryakıta gelmesini iddia ettiği 9 TL’lik zam için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten açıklama geldi. Bakan Şimşek böyle bir durum söz konusu değil dedi!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek son yaptığı açıklamalarda Türkiye’de yaşanan enflasyon ile beraber faiz arttırımları hakkında konuştu. Enflasyonun düşmesi için zamana ihtiyacımız var diyen Bakan Şimşek diğer ülkelerden örnek vererek enflasyonun düşmesi için sadece zamana ihtiyaç var, bu durum gecikmeli olarak görülüyor dedi. Bununla beraber geçtiğimiz günlerde akaryakıta 9 TL olarak geleceği iddia edilen zam olayına da açıklamaları ile noktayı koydu!

Türkiye için zamana ihtiyaç var!
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı son açıklamalarda enflasyon hakkında önemli bilgiler paylaştı. Açıklamalarında; Programın ana bileşeni dezenflasyondur. Faizler arttı, enflasyon yükseliş trendinde. Para politikası gecikmeli olarak çalışıyor. Bugün gidin ABDde, İngiltere, ABdeki deneyimlere bakın.


Bütün ülkelerde parasal sıkılaşma başlar fakat enflasyon yükseliş trendini bir süre korur ve daha sonra düşmeye başlar, hemen etkili olmuyor, gecikmeli oluyor. Sadece zamana ihtiyacımız var. Aktarım mekanizmasını zorlaştıran bir iki faktör var. Bunlardan biri KKM, birisi de Türkiyede mevduatların önemli kısmı döviz cinsinden. Para ikamesi var.

Bu iki faktör Türkiyede aktarım mekanizmasını bir miktar zayıflatmış durumda. Para politikasında iyileştirmeyle birlikte gelecek senenin ikinci yarısından itibaren çok güçlü dezenflasyon sürecine gireceğiz. Ifadelerini kullanarak Türkiye için enflasyonun düşmesindeki ana faktörleri gözler önüne serdi. Diğer ülkelerin enflasyonla çabalarına da değinerek Türkiye için sadece zamana ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Akaraykıta zam gelecek mi?
Geçtiğimiz günlerde Gazeteci Turhan Bozkurt konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Hükümet akaryakıtta maktu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarını litre başına 8-9 TL daha artıracak. Pompa fiyatı da aynı tutarda artacak" iddiaları üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tabi ki baz etkisi olacak. Bütçeyi düzeltmek için KDV, akaryakıtta ÖTV gibi enflasyonu artıran vergi artışlarına gittik. Bu vergi artışları tekrarlanmayacak, gelecek sene sistemden çıkmış olacak.

Deprem Şubat ayında oldu ama enkazın kaldırılması zaman alıyor. Depreme ilişkin güçlü kaynak aktardığımız, şehirleri yeniden imar edelim çabamız bazı ürünlerin fiyatlarını artırdı. İnşaat malzemelerinin fiyatları arttı. İnşallah Türkiye bir daha deprem görmez, bunlar baz etkisi. Esas etki, para politikasındaki güçlü etkisiyle gecikmeli devreye girmesi. İfadelerini kullanarak yeni sene de herhangi bir ÖTV veya KDV artışının olmayacağına dikkat çekerek akaryakıt alanındaki iddiayı da çürüttü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı