Asgari ücret tespit komisyonu ne zaman toplanacak? Maaşların zam oranları ne zaman belli olacak?

Geçtiğimiz günlerde TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranları ile beraber 4. enflasyon oranı da belli oldu. Enflasyon oranlarına göre yapılacak olan asgari ücret zammında ise gözler bu sefer Asgari ücret tespit komisyonuna yöneldi.

Ekonomi 05.11.2023, 19:09
Asgari ücret tespit komisyonu ne zaman toplanacak? Maaşların zam oranları ne zaman belli olacak?

Asgari ücret tespit komisyonunun toplanması ile Ocak 2024 ayında asgari ücrete yapılacak olan zam miktarı belli olacak. Bu sene artan pahalılıkla beraber maaşlarını masraflarına yetiştiremeyen asgari ücretliler dört gözle ocak ayında yapılacak olan zammı bekliyor. Asgari ücret zammında büyük bir etkiye sahip olan enflasyon oranları ile birlikten asgari ücret tespit komisyonunun toplanmasına ilişkin haberler merakla takip ediliyor. Asgari ücret tespit komisyonu ne zaman toplanacak? İşte tüm detaylar...

Enflasyon oranlarına göre asgari ücret!

Ekim ayı enflasyon oranlarının açıklanması ile beraber asgari ücretin 2024 yılında ne olacağı ne kadar zam alacağı merak ediliyor. Enflasyon oranlarına göre bir artış yapılacak olan asgari ücret için açıklanan veriler ışığında yapılacak olan zam ise %50 civarlarında olması bekleniyor.

Konu ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan resmi bir açıklama gelmemesi ile beraber ancak enflasyon verileri ve memur maaşlarının yüzde 50ye yakın oranda artacağı bekleniyor. Asgari ücret zammı için de hesaplamalar yapılıyor. Aralık ayında yapılacak zam neticesinde, asgari ücretin 15.000 TL ile 17.000 TL aralığında yer olacağı tahmin ediliyor.

Komisyon ne zaman toplanacak?

Açıklanan enflasyon oranlarının değerlendirmesi ve tüm verilerin değerlendirmesinin yapılması ile asgari ücrete yapılacak olan zammın netlik kazanacağı Asgari ücret tespit komisyonunun ne zaman toplanacağı merak ediliyor. Açıklanan bilgilere göre Asgari ücret tespit komisyonunun aralık ayında toplanması ve asgari ücrete gelecek olan zammın o toplantı da netleşerek tüm kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı