Asgari ücret zammı ne kadar olacak?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama! Yeni asgari ücret kaç TL'ye yükselecek?

Ekonomi 29.05.2023, 00:24
Asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Asgari ücret zammı son dakika gelişmeleri milyonlarca çalışanın gündeminde bulunuyor. Temmuz ayına adım adım yaklaşırken temmuz ara zammı konusu merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret konusunda bir açıklama gerçekleştirdi. Peki temmuz asgari ücret zammı ne kadar olacak, yeni asgari ücret kaç TLye yükselecek?
Asgari ücret zammı ne kadar olacak? sorusunun yanıtı araştırılan konular arasında yer alıyor. Temmuz ayı için geri sayılırken asgari ücret zam tahminlerini gündemde bulunuyor. Yeni asgari ücret gelişmeleri yakından takip ediliyor. Peki temmuz ayında asgari ücret kaç TLye çıkacak?

BAKAN BİLGİNDEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI! 
Bakan Bilgin; Asgari ücret sadece en düşük ücreti belirlemiyor. Asgari ücreti yukarı çıkardıkça, bütün ücretler yukarı doğru çıkıyor. "Siz asgari ücreti yüzde 70 artırdığınız zaman üsttekiler de yüzde 70 artış istiyorlar" diyorlar. Asgari ücretle ilgili bir tarihsel bir adım attık, geliri vergi dışı bıraktık. Asgari ücretten 1 buçuk yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenleme yaptık ocak ayında, temmuzda da aynısını yapacağız. Benim oradaki yaklaşımım şudur, aşağı yukarı 500 dolar civarında, ona denk bir asgari ücret düzenlemesi yapmamız gerekir. Çalışmalarımız hazır.22 Mayıs günü yaptığı değerlendirmede Bilgin, Temmuz ayında asgari ücret yeniden değerlendirilecek. Biz asgari ücreti hesaplarken birkaç parametreyi dikkate alıyoruz. dedi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğandan açıklama Yeni asgari ücret kaç TLye yükselecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan; "En düşük emekli maaşını 7.500 TLye çıkardık. Daha da artırmanın çalışmalarını arkadaşlarım yapıyor. Memurların en düşük maaşını Temmuzda 22 bin liraya yükseltme sözünü verdik. EYTlilerin tüm haklarını verdik. İlk maaşlarını aldılar. Temmuz ayında asgari ücrete ilişkin hesaplamalar yapılıyor. Komisyonun toplanıp çalışması ile belirleniyor. " dedi.
ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başuzmanı İsa Karakaş, “Ocak ve nisan aylarındaki enflasyona baktığımız zaman yüzde 15,21 olduğunu görüyoruz. 6 aylık beklentileri de göz önünde bulundurduğumuzda yüzde 21’lik bir enflasyon ve refah payı ile beraber yüzde 35 civarında bir artıştan söz edebiliriz. Yüzde 35’lik bir artış olursa eğer asgari ücretin 11 bin 483 lira yükseleceğini görüyoruz. Ancak bu rakamın son derece yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. Hem mihenk olarak ele alacağımız kamudaki asgari ücret hem de döviz kurlarındaki artışı göz bulundurduğumuz zaman bu rakamın son derece yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda yüzde 40’lık bir artış olursa 11 bin 908 lira, yüzde 45’lik bir artış olduğu vakitse 12 bin 333e yükselmesi ihtimal dahilinde” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı