Asgari ücretliye kötü haber!

Yeni yılda milyonlarca çalışana uygulanacak olan asgari ücret zammı ne kadar olacak merak konusu olmaya devam ediyor. Asgari ücretlilerin gözü ocak ayına çevrilirken zam oranıyla ilgili önemli bir iddia gündeme geldi.

Ekonomi 31.10.2023, 20:49
Asgari ücretliye kötü haber!

Milyonlarca emekçinin gözü asgari ücrete yapılacak zam oranına çevrildi.

Asgari ücret, aralık ayında işçi, işveren ile bakanlık temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek ve toplantıların neticesinde belli olacak.

ASGARİ ÜCRETLİYE KÖTÜ HABER
CNN Türk canlı yayınına katılan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram asgari ücretle ilgili önemli bir iddiada bulundu.


Asgari ücrete ne kadar zam yapılacağına dair tahmini açıklayan Muhammet Bayram, çalışanlara kötü bir haber verdi.

Bayram, asgari ücrete yüzde 50ye yakın artış beklediğini söyleyerek şunları kaydetti:

"Gıda fiyatlarında artış yaşanıyor burada fahiş fiyatla mücadele kapsamında alınacak önlemler önemli. Yüzde 50’ye yakın bir asgari ücret zammı bekliyorum.

"SON YAPILACAK YÜKSEK ARTIŞ OLACAKTIR"
Asgari ücrete yapılacak zam son yapılan yüksek artışlara konu olabilir. Yine bir yüksek artış bekliyorum, son yapılacak yüksek bir artıştır.

2024’ün ortasından itibaren enflasyonun düşmesini öngörüyoruz. SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon farkı kadar zam alacaklar. Bu da yüzde 38-40lar seviyesinde olacaktır.

Memur ve memur emeklilerimiz enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı alıyorlar. Yüzde 9 refah payı yansıyacak ve bununla birlikte memur, memur emeklisi yüzde 50 zam alacak. Bütün meslek gruplarına yüzde 50 artış yapılacağını öngörüyoruz. Asgari ücret bu orana göre belirlenmiyor."

Yorumlar (1)
Memur 1 ay önce
Sınavsız işe giren kamu işçisine seçim döneminde öyle yüksek zam verildiki. Bunu o zaman tüm kesimler desteklediler. KPSS sınavı ile işe giren memurdan 8-9.000 lira fazla maaş alır duruma geldiler ve bu fark Ocak ayında daha da artacaktır. Memura zam verilirken işçi zammını destekleyenler memur zammını engellemeye çalışmışlar ve istenen zam verilmemiştir.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı