Döviz Düştü Bankaların Konut Taşıt ve İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Geriledi: İşte En Uygun Faizle Kredi Veren Bankalar

Döviz kurunda yaşanan düşüş ile birlikte bankaların konut, ihtiyaç ve taşıt kredilerinin faiz oranlarında düşüş yapıldı. İşte en uygun faiz ile kredi veren bankalar.

Ekonomi 22.02.2021, 12:29
Döviz Düştü Bankaların Konut Taşıt ve İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Geriledi: İşte En Uygun Faizle Kredi Veren Bankalar

Dolar geriledi faiz indirimleri peşpeşe geldi.

Son dakika haberi: Son 3 aylık süreçte dolar kurunun yüzde 18e varan indirimlerinin ardından bankalar, kredi faiz oranlarında indirime gitmeye başladı.

MERKEZ FAİZ İNDİRMEDİ VE ...

Merkez Bankası, geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı Para Politikası toplantısında faiz kararını verdi ve faizi yüzde 17 seviyesinde sabit tuttu. Faizin sabit tutulması , arttırılmaması bankaların faiz oranlarını etkilemezken bankalar, döviz kurunda aşağı yönlü yaşanan değişimin ardından kredi faiz oranlarında güncellemeye gitti. 

HAZİRAN AYINDA DÜŞÜKTÜ

Haziran 2020 döneminde , Merkez Bankasının art arda yaptığı faiz indirimleri ile bankalar, tarihin en düşük kredi faizini belirleyip düşük faizle milyonlarca kişiye ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi verdi.  Ancak daha sonra gelen faiz artırımları sonrası bankalar, kredi faiz oranlarını yükseltti.

EN UYGUN KREDİLER

İhtiyaç

Bankaların kredi faiz oranlarına baktığımızda Qnb Finansbankın 1.39 seviyesinden kredie verdiği görülürken Şekerbank 1.49 seviyesinden kredi veriyor. Kamu bankalarında ise ihtiyaç kredisi faiz oranları 1.52 seviyesinde.

Konut

Ev almak isteyen vatandaşlar için verilen konut kredisinde de faiz oranları değişti. 1.50lerin üzerine çıkan konut kredisi şu sıralar 1.3-1.4 arasında. Vakıfbank 1.34 seviyesinden kredi verirken Ing ve Akbank 1.35 seviyesinden kredi veriyor.

Taşıt

Konutta olduğu gibi taşıtta da kredi faiz oranları 1.50nin üzerine çıkmıştı. Ancak son indirimlerle taşıt kredisi faiz oranı 1.40lara çekildi. Yapı Kredi 1.43 ile taşıt kredisi verirken Akbank 1.45 seviyesinden veriyor. Kamu bankalarında ise taşıt kredisi 1.64ten veriliyor.

Kaynak: AjansKamu
Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
20 Bin öğretmen atamasını yeterli buluyor musunuz?
20 Bin öğretmen atamasını yeterli buluyor musunuz?
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak 06:03
Güneş 07:27
Öğle 13:21
İkindi 16:30
Akşam 19:05
Yatsı 20:24