Ek MTV ödemesi yapanlar para iadesi yapabilecek mi?

Ek MTV ödemesi yapanlar para iadesi yapabilecek mi?

Ekonomi 25.09.2023, 23:00
Ek MTV ödemesi yapanlar para iadesi yapabilecek mi?

Anayasa Mahkemesi, motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemeyi iptal etme konusundaki başvuruyu perşembe günü esastan görüşecek. Bu gelişme sonrasında, ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi yapmış olan mükellefler için para iadesi olasılığı gündeme geldi.

Düzenleme kapsamında, 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisinin Ağustos ve Kasım aylarında iki taksitte ödenmesi kararlaştırılmıştı. İlk taksit için son ödeme tarihi 6 Eylül 2023e kadar uzatılmıştı.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ek MTV olarak şimdiye kadar 13,2 milyar lira tahsil edildi. Ancak Anayasa Mahkemesi düzenlemeyi iptal ederse, ek MTV ödemesi yapmış olanlar paralarını geri alabilecekler mi?

MTVyi Ödeyip Dava Açan Mükellefler

Vergi Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Funda Başarana göre, eğer 6 Eylüle kadar ek MTV ödemesini yapmış ve aynı zamanda dava açmışlarsa, Anayasa Mahkemesi iptal kararı verdiğinde ödedikleri miktarı faiziyle geri alabilecekler.

MTV Ödemesi Yapan, Ancak Dava Açmayan Mükellefler

Ödeme yapmış ancak dava açmamış mükellefler için durum daha karmaşık. Başaran, bu mükellefler için iptal kararının etkili olmadığını belirtiyor. Bu nedenle, bu grup için mevcut hukuki durum geçerli kabul ediliyor. Ancak Başaran, bu mükellefler için yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini vurguluyor ve ek MTV ödemesinin iadesinin sağlanması gerektiğini dile getiriyor.

MTV Ödemesi Yapmayan Mükellefler

MTV ödemesini yapmamış olanlar için ise Başaran, Anayasa Mahkemesi kararı açıklanana kadar ödeme emri aldılarsa derhal dava açmalarını öneriyor.

Sonuç olarak, Anayasa Mahkemesinin ek MTV düzenlemesini iptal etmesi durumunda, dava açmış olan mükelleflerin para iadesi alma olasılığı bulunurken, ödeme yapmış ancak dava açmamış mükelleflerin durumu daha belirsizdir ve yasal düzenlemeler gerekebilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı