Enflasyon rakamları açıklandı! Maaş zam oranı belli oldu

Enflasyon rakamları açıklandı! Memur, emekli, 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı zam oranı belli oldu.

Ekonomi 05.12.2023, 23:22
Enflasyon rakamları açıklandı! Maaş zam oranı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu, Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı! Memur, emekli, 65 yaş aylığı alan vatandaşlar ve iş yeri sahipleri için heyecanla beklenen zam oranları netlik kazandı. İşte ayrıntılar...

Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, milyonlarca memur, emekli, 65 yaş aylığı alan vatandaşlar ve iş yeri sahipleri için merakla beklenen zam oranları belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Kasım ayında enflasyon aylık yüzde 3,28 olarak gerçekleşti. Temmuzdan itibaren beş aylık enflasyon verileri de şu şekilde gerçekleşti:

Temmuz: %9,49
Ağustos: %9,09
Eylül: %4,75
Ekim: %3,43
Kasım: %3,28
Bu verilere göre, SGK ve Bağ-Kur emeklilerine ödenecek ortalama zam oranı yüzde 33,64 oldu. Ancak, nihai zam oranının Aralık ayının enflasyon verisinin açıklanmasıyla belirleneceği unutulmamalı.

Memur ve Emeklilere Yüzde 15 Zam

Memur ve memur emeklileri için tek zam enflasyon verileri kapsamında gerçekleşmeyecek. 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinden sonra, 2024 yılı Ocak ayı için yüzde 15 zam oranı kesinleşti.

İş Yeri Kira Zammı Yüzde 53.40

Kasım ayı enflasyonunun aylık yüzde 3,28, yıllık yüzde 61,98 olmasıyla birlikte, iş yerlerine yapılacak kira zammı oranı da belli oldu. İş yeri kira zammı yüzde 53.40 olarak kaydedildi, geçtiğimiz ay ise zam oranı yüzde 55.30 olarak kayıtlara geçmişti.

Bu veriler ışığında, memur, emekli, 65 yaş aylığı alan vatandaşlar ve iş yeri sahipleri, önümüzdeki dönemdeki maaş ve kira artışlarını planlamaya başlayabilirler.

Yorumlar (1)
Mehmet ATA 3 ay önce
Emekli Memurları yaşarken bu Hükümet öldürdü. Allah Rahmet etsin ölmeden 31 Marta son görevinizi yapınız. Öylece ölün barı bir olun diri olun Direnin bilinçli oy kullanın görsün 17 Milyon emeklinin gücünü
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı