Hafize Gaye Erkan 2 Yıl Daha Maaş mı Alacak? Yıllarca Maaş Alabilir!

İstifa eden Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan maaş almaya devam edecek mi? Mevzuat ve yönetmeliğe göre ne olacak? İşte detaylar...

Ekonomi 04.02.2024, 21:13
Hafize Gaye Erkan 2 Yıl Daha Maaş mı Alacak? Yıllarca Maaş Alabilir!

Hafize Gaye Erkan’ın görevden alınmasıyla ilgili şaşırtıcı bir gelişme yaşandı ve bu durumun ardından 2 yıl boyunca maaş alacağına dair haberler hızla yayıldı. Ancak, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 35. maddesi bu durumu açıklığa kavuşturuyor.
Ek göstergesi bakanlık genel müdürü seviyesinde veya daha yüksek belirlenen üst kademe kamu yöneticisi kadro, pozisyon ve görevlerinden alınan veya görevi sona erenler, Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili veya ilişkili kurum ve kuruluşlarda müşavir veya danışman kadro veya pozisyonlarına veya bakanlıkların merkez teşkilatlarında bakanlık müşaviri unvanlı kadrolara atanabilirler.

Bu duruma Hafize Gaye Erkan’ın atanması durumunda, görevden alındığı kadrodan 2 yıl süreyle maaş alması mümkün olacaktır. Ancak, belirli koşullar altında bu süre daha da uzayabilir.

Görevden alınanlar arasında yer alan il valileri veya il valiliği yapmış olanlar, görevden alındıktan sonra vali-mülkiye başmüfettişi unvanlı kadrolara atanabilirler. Bu durumda da, görevden alınan kişinin maaş alma süreci belirlenmiş olacaktır.

Hafize Hanım’ın durumu özelinde, görevden alındığında Başkan Danışmanı kadrosuna atanacak ve talep etmesi halinde 1 ay içinde bankada ekonomist kadrosuna atanabilir. Ancak, 2 sene boyunca fiilen görev yapmaması nedeniyle fiili çalışmaya bağlı ödemeler hariç Başkan maaşını alamayacak. Bu süre zarfında ise Başkan Danışmanı maaşı almaya devam edecektir. Bankadan ayrılmaz ve kadrosunu korur ise, bu kadro/pozisyon üzerinden emekli oluncaya kadar maaş almaya hak kazanacaktır.

Bu düzenleme, bir kişinin kamuda genel müdür olarak görev almasını ele alır. Ancak, bir gün çalıştıktan sonra görevden alındığında, Bakanlık Müşaviri kadrosuna atanabilir ve emekli oluncaya kadar bu kadrodan maaş almaya devam edebilir. İdari yargı da bu durumu korumaktadır.

Özetle, Hafize Gaye Erkan’ın durumu, mevcut düzenlemelere göre, görevden alındığı kadrodan 2 yıl süreyle maaş alma hakkına sahip olabilir, ancak belirli koşullar altında bu süre daha da uzayabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı