Mardin’de ikinci ürün olan mısır bir ay gecikmeli ekildi

MARDİN'İN KIZILTEPE İLÇESİNDE ÇİFTÇİ, BUĞDAYDAN SONRA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK EKTİĞİ MISIRI BİR GECİKMELİ OLARAK EKMEYE BAŞLADI.

Ekonomi 02.08.2023, 11:14 02.08.2023, 16:57
Mardin’de ikinci ürün olan mısır bir ay gecikmeli ekildi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçi, buğdaydan sonra ikinci ürün olarak ektiği mısırı bir gecikmeli olarak ekmeye başladı.

Mardin Ovası, buğday, arpa ve mısır gibi ürünlerin ekiminde önemini koruyor. Çiftçi, buğday hasadından sonra haziran ayında ekimine başlaması gerek mısır, temmuz ve ağustos ayına kadar sarktı. Çiftçi, elektrik borcunu ödemediği için mısır ekimine geç başladı.

Zahireciler ve Hububat Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, Mardin Ovası’nda buğday hasadından sonra ikinci ürün olan mısır ekiminin haziranın ortalarında ekilmeye başlandığını belirterek, bu sene geçen seneye oranla yüzde 30 eksik ekildiğini söyledi.

Birçok çiftçinin borcunu ödeyemediğini ifade eden Öter, "Çiftçi elektrik faturasını ödeyemediği için ekmekten vazgeçti. 48 yıl önce temeli atılan GAP sulama kanallarının Mardin Ovasına getirilmesini istiyoruz. Bu hem enerji kaybını önleyecek bir yöntem hem de elektrik boşuna gitmeyecek. Yeraltı suyumuz da kurak günler için altın değerindedir. Mısır üretimi yapılması gereken yerde yüzde 30 eksik ekildi" dedi.

Çiftçi Siraç Kargan, mısırın buğdaydan sonra ikinci ürün olarak ekildiğini belirterek, "Haziran’ın 15’inden sonra ekilmesi gerekirken temmuz ayına kadar aksadı. Ekim yüzde 30 eksik ekildi. Çiftçi masraf yapıp randıman almayınca, riske girmek istemiyor. Ekim olmayınca, tohum firmaları, devlet, çiftçi kısacası herkes zarar ediyor. Geç ekildiği için kasım ayında kuru soğuk olursa mısır için sıkıntı olur. Rekolte olarak 1 milyon ton bekliyoruz. Geçen sene yüzde 100 ekim olurken bu sene yüzde 75’e indi. Geçen sene ekilen tarlalar bu sene boş kaldı" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı