Merkez Bankası faiz kararı bankaların faiz kararlarını etkiliyor! İşte cepleri yakacak oranlar!

Merkez Bankası faiz kararı bankaların faiz kararlarını etkiliyor! İşte cepleri yakacak oranlar!

Ekonomi 26.10.2023, 21:02
Merkez Bankası faiz kararı bankaların faiz kararlarını etkiliyor! İşte cepleri yakacak oranlar!

Merkez Bankası bugün beklenen faiz kararını açıkladı. Açıklanan faiz kararı sonrasında dolar, altın ve euroda hareketlilik görülürken aynı haraketliliğin bankaların faizlerine yansıyacağı da açıklandı. İşte cep yakacak yeni banka faizleri...

Merkez Bankası bugün saat 14:00 sularında bu ay ki faiz kararını açıkladı. Açıklanan faiz kararı sonrasında piyasalarda bir hareketlilik başlarken bankaların faiz oranlarında da aynı kapsamda değişiklikler ver artışlar görüleceği uzmanlar tarafından açıklandı. Açıklanan son gelişmeler ile bankalarda kredi ve mevduat hespalarındaki faiz oranlarının artacağı belirtildi. Bankalarda kredi oranları ne kadar artacak? Artan faiz oranları hangi kapsamlarda olacak? İşte tüm detaylar...

Bankaların faiz oranlarında artışlar olacak!

Merkez Bankası bugün faiz kararını açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Hafize Gaye Erkan bugün saat 14:00 sularında açıkladığı faiz oranında 500 baz puanlık artışa gidildiğini ve faizin %30’dan %35’e yükseltildiği açıklandı. Açıklanan faiz kararı sonrasında piyasa verilerinde büyük bir hareketlilik görülürken aynı hareketliliğin bankaların faizlerinde yaşanacağı da uzmanlar tarafından açıklandı.

Konu ile ilgili açıklamalar yapan Muhammed Bayram, Kamu bankalarındaki mevduat faizleri yüzde 40 seviyesine gelmişti. Bununla beraber kredilerin biraz daha aşağı ineceğini tahmin ediyoruz. Miktarsal sıkılaştırma öngörüyorsanız daha az krediyi öngörürsünüz. Yüzde 35’e yakınsayan faiz bankaların daha az kredi vermesi demektir. Faizlerdeki düşme 2024’ün sonu itibarıyla olacaktır. Biz Merkez Bankası’nın 500 baz puan faiz artışını şöyle okuyabiliriz. Gazze savaşının çok büyümeyeceğini, küresel riskler olsa da bunun dünya çapında büyümeyeceğini öngörebiliriz. Ifadelerini kullanarak faiz kararının bankalardaki oranlara yansımasına açıklık getirdi.

Açıklanan bilgilere göre faiz kararı sonrasında kredi kartı gecikme faizi 3.11’yi eylül ayı itibarıyla, ekim ayında 3.60’ya yükselmişti şimdi %4 seviyelerini geçmesi beklendiği belirtildi. Bu da Yıllık yüzde 50’ye yakınsayan bir maliyet demek. Vatandaş kredi kartını ödeyemezse bin liraya 500 lira ödeyecektir demek. Bu da ciddi maliyet."

Merkez Bankasının kararını nasıl aldı?

Doç. DR. Yüksel Okşak ise konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda; "Ortodoks para politikasını sayın Mehmet Şimşek koordine ediyor. Radikal bir şekilde ortodoks politika bize enflasyona ne kadar yakınsarsanız enflasyonun etkisini azaltmış olursunuz diyor.

Faiz kararı ile ilgili önümüzdeki aya ilişkin bekle gör politikası izleyebilir Merkez Bankası, şu an enflasyon tarafında sert baskı olduğunu düşünüyor. Yıl sonu enflasyonumuzun OVP’den de daha yukarı da tamamlayabiliriz. Merkez Bankası bu riskleri gördü. Merkez Bankası piyasaların beklentileri doğrultusunda karar aldı." ifadeleri ile kararın ne doğrultuda alındığı açıklandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı