Tütün ve Alkol ürünlerine, yüzde 70 oranında vergi artışı bekleniyor...

Ülke genelinde yaşanan pahalılık nedeniyle artan fiyatlardan, en çok nasibini alan akaryakıt, tütün ve alkol ürünlerine yeni zam şoku! En fazla zam alan ürünler arasında bayrağını elinde tutan akaryakıt, tütün ve alkol ürünlerine yeni zam!

Ekonomi 26.10.2023, 21:28
Tütün ve Alkol ürünlerine, yüzde 70 oranında vergi artışı bekleniyor...

Akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerine büyük bir oranda zam uygulaması yapılacağı, 2024 yılında uygulanacak vergi zamları, alkol ve tütün ürünlerine vergilerinin artırılacağı şeklinde gelişeceği tahminler arasında yer alıyor. Zam oranları ile ilgili gerekli tüm bilgileri haberimizin devamında bulabilirsiniz...

Alkol ve tütün ürünlerine zam ne zaman uygulanacak?

2024 yılında uygulanacak vergi zamları, akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerinin, vergilerinin artırılması ile ilgili uzman isimlerin görüşleri, Sektör yetkilileri tarafından uygulanması beklenen, söz konusu zamların bütçe açığını kapatmak için ve kamu borcunu azaltmaya yönelik olacağını ideası yer alırken, akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerinin uygulaması planlanan vergi zamlarının tüketimi azaltarak, ekonomiyi daraltabileceği yönünde tahminler gelmeye başladı.

2024 yılında uygulanacak zam oranı ne kadar olacak?

Ülke genelinde yaşanan pahalılık nedeniyle artan fiyatlardan, en çok nasibini alan akaryakıt, tütün ve alkol ürünlerine yeni zam yapılacağı konusunda Dünya Gazetesi yazarı Naki Bakır’den gelen açıklamalarından elde edilen bilgilere göre, 2024 yılında uygulanması beklenen yüksek oranda vergi zamlarını akaryakıt, araç alımları, alkollü içkiler, tütün ürünleri, gazlı içecekler ve dayanıklı tüketim ürünlerinden yöne olacağı bilgisi yer alıyor. Dünya Gazetesi yazarı Naki Bakır, 2024 yılında uygulanacak rekor vergi zamları ile ilgili şu detayları paylaştı;

Bu kapsamda da, akaryakıt ürünlerinde Özel Tüketim Vergisi kapsamında % 129’luk bir artış beklenirken, Alkol ve tütün ürünlerine de sırası ile % 70 ve % 71.8 oranında vergi artışı gelmesi yönünde tahminde bulundu. Bu durum tüketiciler tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu olurken, 2024’te beklenen vergi artırımının daha geniş bir kesime yayılacağı ve söz konusu vergi artışlarının ise genel enflasyonu artırarak, hayat pahalılığını yol açabileceği görünüyor. Bu durum ile ilgili tüketicilerin temkinli davranması söz konusu tahminlerde haklılık payı olduğunu gösteriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı