Ünlü isimlerle sosyal medya vurgunu

Dolandırıcılıkta sınır tanmayan vurguncuların son hedefi Türk ekonomisinin marka isimleri, mega projeler ve TV kanalları oldu.

Ekonomi 10.08.2023, 13:36
Ünlü isimlerle sosyal medya vurgunu

Dolandırıcılıkta sınır tanmayan vurguncuların son hedefi Türk ekonomisinin marka isimleri, mega projeler ve TV kanalları oldu.Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koçtan, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkana, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktardan işadamı Rahmi Koçaa kadar birçok isim üzerinden yapılan dolandırıcılık yöntemi son yılların en büyük vurgununa dönüşmek üzere. Youtube ve Instagram başta olmak üzere birçok sosyal medya hesabı üzerinden verilen reklamlarda bu isimlerin ağzından "Türkiyenin büyüyen projelerine yatırım yapın ve kazanın" çağrısı yapılıyor.

MERKEZ DE ALET EDİLDİ
Ömer Koç üzerinden yapılan sahte haber TRT Haberde yayınlanmış gibi gösteriliyor ve şu ifadeler kullanılıyor: "Ömer Koç Tüpraş Platformunun açılışını duyurarak önemli bir açıklama yaptı. Bu platform herkese şirket hisseleri ile petrol ve gaz kaynaklarından kar etme imkanı sağlıyor. Her vatandaş aylık 20 bin TLden fazla kazanma imkanına sahip. Finansal piyasaların dalgalanmasına ve ekonomik belirsizliğe rağmen Tüpraş size çok kazandıracak. "


Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkanın kullanıldığı reklamda da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının hisselerine yatırım yapılması çağrısı yapılarak, bir link veriliyor. Sahte hesaplarda Erkan, TRT Haber canlı yayınında açıklama yapmış gösteriliyor. Sahte röportaja önce Türkiyenin Karadenizde bulduğu doğalgazla başlıyor. Ardından da ekrana Erkan getirilerek ağzından ifadeler yansıtılıyor. Erkan, sahte röportajda vatandaşları Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına yatırım yapmaya davet ediyor.

Sahte reklamların hepsi ise dolandırıcıların ağ kurduğu sitelere ait. Linki tıklayarak Türkiye Petrollerine yatırım yapmak isteyenler ağa takılıyor.


Metin CAN SABAH

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı