Yeni asgari ücret hangi kalemleri etkileyecek?

Yeni asgari ücret hangi kalemleri etkileyecek? Madde madde açıklandı

Ekonomi 22.12.2023, 20:54
Yeni asgari ücret hangi kalemleri etkileyecek?

Yeni asgari ücret hangi kalemleri etkileyecek? Madde madde açıklandı.

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret, sadece asgari ücretler geçinenleri etkilemeyecek, bir çok kaleme etkisi olacak. Peki, yeni asgari ücret hangi kalemleri etkileyecek? İşsizlik maaşı, staj sigortası, kıdem tazminatı asgari ücretten etkilenir mi?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından tespit edilecek 2024 yılı asgari ücret miktarı, birçok kalemi etkileyecek. Zira, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, kıdem tazminatı, genel sağlık sigortası primi, staj ücretleri gibi pek çok tutar, asgari ücret üzerinden yeniden güncellenecektir...

İşsizlik ödeneği artacak

Yeni asgari ücretten etkilenen kalemlerin başında gelen işsizlik ödeneğinde, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınıyor. İşsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40ı, üst sınırı ise asgari ücretin yüzde 80i olarak hesaplandığından yeni asgari ücretle işsizlik ödeneği de artacak.

Kıdem tazminatı yükselecek

Asgari ücretli bir çalışan, bir yıllık çalışmasının karşılığında brüt asgari ücret tutarında kıdem tazminatı hak ederken, yeni asgari ücretle çalışanın yıllık kıdem tazminatı da yapılacak zam oranında yükselecek.

Stajyer öğrenciler daha fazla para alacak

İşletmelere staja giden lise ve üniversite öğrencilerine ödenen staj ücreti de yeni asgari ücretle artacak.

GSS primleri de etkilenecek

Yeni asgari ücret artışı GSS primlerini de etkileyecek. Hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için brüt asgari ücretin yüzde 3üne karşılık gelen tutar kadar ödeme yapılması gerekecek.

Diğer kalemler...

Bunların dışında, yeni asgari ücret rakamıyla askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında olduğu birçok kalemin rakamları da değişecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı