Suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında ortaya atılan iddialar, AK Parti’de ‘devlet içinde yeni bir paralel yapılanma’ endişesini ortaya çıkardı. Kaplan soruşturması adı geçen gizli tanığın açıklamaları siyaset gündemini karıştırdı. Gizli tanığın, emniyet tarafından eski bakanlar Bekir Bozdağ, Süleyman Soylu, Abdülhamit Gül ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yla ilgili ifadeye zorlandığına yönelik iddiası AK Parti kulislerinde bir süredir tartışma konusu oluyordu. Üç polis müdürünün bu sebeple açığa alınması, devlet içinde yeni bir paralel yapı olduğuna yönelik iddiaları da güçlendirdi.
ERDOĞAN TALİMAT VERDİ, MİT HAREKETE GEÇTİ
Aralarında Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ile bazı yardımcılarının yanı sıra, eski bazı bakanlar, gazeteciler ve bazı siyasetçilerin olduğu 90’dan fazla kişiyle ilgili teknik takip yapıldığı iddia edildi. Bu sebeple Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile MİT’in de dâhil olduğu geniş çaplı bir soruşturma yürütülüyor. Erdoğan’ın Kaplan soruşturması sonrasında ortaya çıkan gelişmelerden rahatsız olduğu, gelişmelerle ilgili güvenlik bürokrasisinden sık sık bilgi aldığı da ifade edildi.

Türkiye birincisini mülakatla elediler Türkiye birincisini mülakatla elediler


GÖREVDEN ALMALAR OLABİLİR
AK Parti kulislerinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son gelişmeler ışığında İçişleri Bakanlığı’nda, bürokrasinin büyük bölümünü değiştirebileceği iddia edildi. Özellikle bürokraside ‘hesap sormaların’ olabileceği dile getiriliyor. AK Parti kaynakları, bakan düzeyinde bir değişiklik ihtimalinin ise zayıf olduğunu belirtiyor.

İYİ PARTİ’DEN SUÇ DUYURUSU
Bu arada, İyi Partili Uğur Poyraz da soruşturma dosyasındaki gizli tanığın ifadelerinde ismi geçen üç emniyet müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu. Poyraz, müdürlerin kendisinin de aralarında bulunduğu siyasiler hakkında kanun dışı bilgi topladığını iddia etti.