26.04.2021, 10:29

FAKİRİN SON KALESİ DE YIKILDI

Biz zamanlar bu ülkenin insanları, eğitim hayatlarındaki başarıları sayesinde bilim adamı, yazar, siyasetçi, bürokrat, sanayici olmayı başaran yoksul köy çocuklarının hikayeleri ile övünürdü. Öyle ki son yıllara kadar eğitim, sosyal ve ekonomik eşitsizliği gidermede en büyük etkendi. Hala öyle olup olmadığı ise kuşkulu.

Osmanlının son dönemlerinden bugüne, Batılıların ülkemizde açtığı Amerikan, Fransız, İtalyan, Alman ve Avusturya menşeli okullarda eğitim imkânı bulan, üst düzey bürokrat, sanayici, iş adamı, gazeteci, doktor, siyasetçi gibi elitlerin çocukları için gelecek kaygısı son derece düşüktür. Bu kesim, bir şekilde iyi bir kariyer ve iş olanaklarına her zaman sahip olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Hal böyle olsa da bugüne kadar eğitim, ekonomik ve sosyal alandaki eşitsizliği önlemede bir fren vazifesi yapmıştır. Bu durumun binlerce örneği vardır.

Geçmişte halkın büyük kesimlerinin eğitim talepleri, mekân ve öğretmen açısından kıt imkanları olan okullarda sunulmasına rağmen, bu okullar gayet iyi işler ortaya çıkarmayı başarmışlardır. Süreç içerisinde, kaliteli eğitim olanaklarına ulaşma açısından zengin ve fakir arasında, büyük bir makas oluşmuştur. Plansız kırsal alandan kente göçün sonucu olarak şehir merkezlerine meydana gelen yığılma, kente uyum problemleri ile birleşince devlet okullarının eğitim kalitesi daha da düşmüştür.

Özel okul, özel ders, rehberlik desteği, iyi beslenme, mesleki yönlendirme ve kariyer desteği gibi güçlü imkanlara sahip olan belli bir kesimin çocukları ile ailevi destekten yoksun, hedefsiz okulların kalabalık sınıflarda, ekmek arası patates ile beslenen, çevrenin her türlü yönlendirme ve istismarına açık çocukların rekabet etmesi beklenemez. “Geldiğimiz noktada eğitim sınıfsal farklılıkları ayrıştırıcı bir noktaya gelmiştir. Bunun anlamı gelecekte yoksul aile çocuklarının, aileleri gibi yoksul olacağı, mesleki kariyer yapamayacağı, başarı merdivenlerini çıkamayacağıdır. Bu iddiamızı Avrupa İstatistik Ofisinin verileri de doğrulamaktadır. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre Türkiye, 18-24 yaş arasındaki insanlar arasında lise eğitimini tamamlamadan eğitimi terk etmiş olanların oranının en yüksek olduğu ülke. Rapora göre Türkiye’de 2016 yılı itibariyle bu yaş grubundaki gençlerin %34,3’ü eğitimini tamamlamadan sonlandırmış. Bu durum, okul terk oranlarının büyük bir kısmını oluşturan düşük gelir düzeyine sahip ailelerin, çocuklarının okuyarak iş ve kariyer yapacaklarına olan inançlarının giderek azaldığını göstermektedir.

Devlet okullarının öğrencileri hayata ve bir üst öğrenime hazırlama noktasındaki başarısızlıklarının altında sistemden, okul idaresinden, öğretmenden, öğrencilerden, mevzuattan, plansızlıktan, koltuk sevdalısı iş bilmez bürokratlardan, denetimsizlikten ve ekonomik kaynakların verimsiz kullanımından kaynaklı yüzlerce problem bulunmaktadır.  Problemlerin teşhislerinin yanlış konması nedeni ile verilen her ilaç yeni yan etkilere sebep olduğu gibi var olan problemler de olduğu gibi ortada bırakmaktadır.

Velilerin, öğrencilerin, öğretmenlerin, okul müdürleri ve eğitimin diğer paydaşlarının devlet okullarında verilen eğitimden memnun olmadıkları ortadadır. Başarı grafiğindeki aşağı yönlü eğilim, öğretmenlere iltifat etmekle, olumlu söylemlerde bulunmakla çözülebilecek gibi de değildir. Mesela; "Çocuğun hayatına dokunmak, onunla her gün göz göze gelmek, onun hayatında çocuk diliyle söylersek ´kocaman´ yer sahibi olmak, bazen anneden ve babadan dahi önemli bir yer tutmak, umut dolu çocuk dünyasının kaptanı ve kahramanı olmak... Öğretmenlik dediğimiz, tam da böyle bir şey.” diyerek eğitimin ve öğretmenlerin problemlerini çözemezsiniz. Problem çözmek sözle değil icraat ile olur.

Ülkenin en önemli kaynağının bu ülkenin insanları olduğu, feda edilebilecek tek bir ferdin dahi olmadığı bilincine erişmedikten sonra; ahlakın, erdemin önemi dikkate alınmadığı, kolaycılığın, adam kayırmanın, adaletsizliğin prim yaptığı sürece eğitimin sosyal adaleti ve imkân eşitliğini sağlama noktasındaki fonksiyonu işlevsiz kalmaya devam edecektir. Unutulmamalıdır ki ülkenin huzur ve refahı ile gelir dağılımındaki adalet arasında güçlü bir korelasyon vardır ve eğitim bu anlamda önemli bir işleve sahiptir.

Yorumlar (10)
FAKİRİN SON KALESİ DE YIKILDI 3 hafta önce
Plansız kırsal alandan kente göçün sonucu olarak şehir merkezlerine meydana gelen yığılma, kente uyum problemleri ile birleşince devlet okullarının eğitim kalitesi daha da düşmüştür. Eğitimin kalitesi bu yüzden düşmedi...NEDEN... kolaycılık!!! Emeğe saygısızlık!! Koltuk sevdalısı iş bilmez bürokratlar,denetimsizlik,problemlerin teşhislerinin yanlış konması nedeni ile verilen her ilaç yeni yan etkilere sebep olduğu gibi var olan problemler de olduğu gibi ortada bırakmaktadır.HASTA ADAM yine hasta kaldı!...
40 kişi 3 hafta önce
40 öğrencinin bulunduğu bir sınıfta -bir Devlet okulu-bir ders saatinde sınıftaki tüm öğrencilerle bireysel olarak ilgilendiğimizi biliriz. Mekan ya da şartlar o kadar da önemli değildir. Önemli olan’ isteği’ öldürmemek çeşitli baskılarla, demoralize etme çabaları ile...
FAKİRİN SON KALESİ DE YIKILDI 3 hafta önce
FAKİRİN SON KALESİ DE YIKILDI
HAYAT 3 hafta önce
Hayat böyle nüfuzdan yana...
HARİKA! 3 hafta önce
Ülkenin en önemli kaynağının bu ülkenin insanları olduğu, feda edilebilecek tek bir ferdin dahi olmadığı bilincine erişmedikten sonra; ahlakın, erdemin önemi dikkate alınmadığı, kolaycılığın, adam kayırmanın, adaletsizliğin prim yaptığı sürece eğitimin sosyal adaleti ve imkân eşitliğini sağlama noktasındaki fonksiyonu işlevsiz kalmaya devam edecektir!!!
Murat Hilmi ALPANIK 3 hafta önce
Yorumlarınıza tamamiyle katılıyorum. Katilmadigim nokta şudur: Öğretmenler kendi icirisinde birlik olarak kalsa ve olaylar şartlar ne olursa olsun içindeki meslek aşkını oldurmese o zaman bu ülke insanımızın bir şansı olur. Yani siyaset değişmez ama bizler ülkenin geleceği çocuklarımızı bir hamur olarak yogurabiliriz. Biliriz ki biz Adalet Yüce Allah in tecellisidir....Bizler de adaleti ogretebiliriz. Biz degisirsek Dünya değişir diye düşünüyorum.....
Mesut Çiçek 3 hafta önce
Tebrik ederim
FATİH TELLİOĞLU 3 hafta önce
Görüşlere tamamen katılıyorum.. Eğitimde fırsat eşitliği Anayasal bir hak olmasına rağmen şartlar bazı kesimlere göre farklılık gösteriyor maalesef.. Üzerinde durulması gereken bir çok nokta var ama çözüm olmadıkça nafile maalesef..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:48
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:05